Çinli devlerin marka değeri 19.5 trilyon oldu

İngiliz araştırma şirket Brand Finance raporuna göre, 2019’da Çinli markaların değeri geçen yıla oranla yüzde 40.4 artarak 19.5 trilyon dolara yükseldi


Ulusal markalar alanında araştırmalar gerçekleştiren Brand Finance’in yayımladığı “Ulusal Markalar 2019” raporuna göre, Çinli markaların değeri geçen yıla oranla yüzde 40.4 arttı. Bu artışla birlikte markaların toplam değeri ise 19.5 trilyon dolara ulaştı.

TİCARET SAVAŞINA RAĞMEN BÜYÜDÜ

Raporda Çinli markalara geniş bir yer verilirken, en dikkat çeken kısım ise ülke markalarının ABD ile olan ticaret gerginliğine rağmen büyümesinden bahsedilmesi oldu. Ayrıca, markaların çok sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiği de vurgulandı.

ABD İLE FARK AZALIYOR

Marka değerleri alanında dünyanın bir numarasında ABD oturuyor. Fakat Çin’in son yıllarda yaptığı hamleler sayesinde en yakın rakibiyle arasındaki farkın azalacağı gözlemlendi. Raporda bu konuya da yer verilirken, 2018’de iki ülke arasındaki değer farkının 12 trilyon dolardan bu yıl 8 trilyon dolara düştüğü belirtildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir