Çinli CEO’lar 2019’dan umutlu

ABD ile yaşanan ticaret savaşına rağmen Çinli CEO’lar, 2019 yılında küresel ekonomik büyümenin iyileşeceğini düşünüyor. Neredeyse her iki CEO’dan biri iyimser


Danışmanlık firması PwC tarafından yayımlanan bir ankete göre, Çin’deki CEO’lar 2019’dan umutlu. Aynı zamanda 2019 küresel ekonomik beklentiler de iyimser.

Korumacılık ve ticaret savaşlarına rağmen CEO’larının yüzde 73’ü önümüzdeki 12 ayda küresel ekonomik büyümenin iyileşeceğini düşünüyor. Çin dışında küresel iyimserlik ize yüzde 42 düzeyinde. 

Çinli CEO’ların daha iyimser olmasının hükümetin yatırım ve inovasyonu teşvik etmesi, tüketimi artırmak ve özel sektörü desteklemek için başlattığı teşvik tedbirlerinin payı olduğu düşünülüyor. 

Ankette ayrıca, Çinli CEO’ların yüzde 35’inin gelecek 12 ay içinde şirketlerinin gelir artışı beklentilerinde “çok iyi” cevabını vermeleri dikkat çekiyor. Yurtdışında yatırım yapan ve yapmaya devam edecek olan CEO’ların dış yatırımlar için en çok tercih ettiği üç lokasyon ise Kuşak Yol projesi ekonomileri, Asya Pasifik ve Avrupa Birliği.

Eylül ve Ekim 2018’de yapılan anket, finansal hizmetler, teknoloji, iletişim, eğlence ve medya sektörlerini kapsayan 176 yöneticinin görüşlerini yansıtıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 80’inden fazlası 101 milyon ABD doları ile 10 milyar dolar arasında ciroya sahip.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir