Çin’in tüketim pazarı, ABD’yi geçiyor

Çin’deki tüketim pazarının bu yıl ya da gelecek yıl ABD’yi geçeceği açıklandı. Çin’de tüketim ürünlerindeki perakende satışları geçtiğimiz kasın ayında 540 milyon dolar oldu


Birçok sektörde ABD’yi geride bırakan Çin, tüketim pazarında da ABD’yi geçerek dünyanın en büyük tüketim pazarı haline geliyor. Çin’in bu yılın sonunda ya da gelecek yıl bu alanda ABD’yi geçeceği açıklandı. Çin’de geçtiğimiz Kasım ayında tüketim ürünlerindeki perakende satışları yüzde 8 oranında artarak 540 milyon dolara ulaştı.

KOZMETİK SEKTÖRÜ ARTIŞTA

Ülke basınındaki haberlerde Çinliler için kozmetik ürünlerinin artık günlük ihtiyaç kategorisinde olduğu ve Çinliler’in kozmetik malzemelerine yaptıkları harcamaların 33.1 milyar yuan olduğu belirtildi. Hatta kozmetik sektörünün sadece kadınlar için değil erkekler için de önemli bir noktaya geldiği belirtildi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan Guan Lixin isimli bir yetkili ülkelerinin dünyanın en hızlı büyüyen tüketim pazarı olduğunun altını çizdi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir