Çin’in ticaretine savaş freni

Ticaret savaşları Çin’in ihracatını vurmaya devam ediyor. İhracat ağustos ayında dolar bazında yüzde 1 gerilerken ABD’ye olan ihracat yüzde 16 düştü. Çin kaynakları ise yuan bazında yüzde 2.6 artışa dikkat çekiyor.


Çin’de ağustos ayı dış ticaret rakamları beklenenden daha kötü geldi.  Çin’de ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 küçülerek en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. Bundan bir önceki büyük düşüş haziran ayında gerçekleşmiş ve yüzde 1.3 olmuştu. Düşüşte en etkili olan sebep ise beklendiği gibi ticaret savaşları oldu.

ABD’YE İHRACAT YÜZDE 16 DARALDI

Ticaret savaşlarında alınan önlemler nedeniyle Çin’in ABD’ye olan ihracatı ağustos ayında yüzde 16 gibi yüksek bir oranda düştü. Dolar cinsinden bu rakamlar açıklanırken Çin kaynakları ise yuan cinsinden rakamları açıklayarak ihracatta yüzde 2.6 artış yaşandığını ithalatta ise yüzde 2.6 azalma olduğunu açıkladı. Gümrük Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre dış ticaret fazlası da ithalattaki düşüş nedeniyle beklenenden hızlı bir şekilde arttı. Ağustos ayında dış ticaret fazlası yüzde 41.8 artış yakaladı. Çinîn en fazla ihracat yaptığı bölge Avrupa Birliği olurken bu bölge ile ticaret yüzde 9.7 oranında artış gösterdi.

Önizleme (yeni sekmede açılır)

BÜYÜKELÇİLİK’TEN SAKİNLEŞME VURGUSU

Çin’in Türkiye Büyükelçiliği ise resmi twitter hesabından rakamları yorumladı. Büyükelçilik ticaret rakamları ile ilgili olarak “Ticaret savaşları iki taraf için de zarar verici. Çin, diğer tarafın sakinleşmesini ve iki taraf için de kabul edilebilir bir anlaşmaya varılmasını bekliyor” değerlendirmesini yaptı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir