Çin’in en zengin çifti artık ilaç sektöründen

ABD’den sonra en büyük ikinci ilaç piyasası olan Çin’de ülkenin en zengin çifti de artık bu sektörden. Ülkenin iki büyük ilaç firmasının sahibi olan çift, internet devinin sahibi olan çifti geride bıraktı


Çin’de en zengin çift listesinin zirvesi değişti. Çin’in Google’ı olan Baidu’nun kurucusu olan Robin Li ile eşi Ma Dongmin’in zirvede bulunduğu listenin artık en tepesinde ilaç devlerinin sahipleri var. Hansoh firmasının en büyük hissedarı olan Zhong Huijuan ile ülkenin en büyük özel ilaç firması Hengrui Pharma’nun kurucusu olan eşi Sun Piaoyang artık Çin’in en zengin çifti oldu. Listenin değişmesinde Hansoh şirketinin halk arzı ile 1 milyar dolar kazanması etkili oldu. Böylece Zhong Huijuan ile eşi Sun Piaoyang’ın servetleri 19 milyar dolara ulaştı. 

ESKİ KİMYA ÖĞRETMENİ 

 Çinli zenginler hakkında raporlar yayınlayan Şanghay merkezli Hurun araştırma şirketinin başındaki isim olan Rupert Hoogewerf, “Karı ve kocanın ayrı ayrı bu denli büyük hisselere sahip olmalarını daha önce hiç görmedim. Böylesi büyük rakamlara ancak çiftlerin birlikte tek bir şirket üzerinde çalışarak ulaştıklarını görüyoruz. Zhong Huijuan ve Sun Piaoyang’ın durumu Çin için bir ilk” dedi. Kişisel servetinin 1.6 milyar dolar olduğu tahmin edilen Zhong Huijuan aynı zamanda Çin’in En Zengin Kadınlar Listesi’nde üçüncü sırada yer alıyor. Eski bir kimya öğretmeni olan Zhong Huijuan, öğretmenliği ilaç sektörüne girmek için bıraktı. Şimdilerde sahibi olduğu Hansoh şirketinde yöneticilik yapıyordu. Şirketi 2001 yılında tamamen kontrol etmeye başladı.  Öte yandan Zhong Huijuan ile Sun Piaoyang her ne kadar Çin’in en zengin çifti olsa da ikilinin servetleri ülkenin en zengin kişisi olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın 39 milyar dolarından çok uzaklarda. 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir