Çin’in ekonomik gücü Asya’daki komşularını endişelendiriyor

Çin’in artan ekonomik gücü dünya genelinde yankı uyandırmaya devam ediyor. Son olarak Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı ankete göre Çin’in artan ekonomik gücü çoğu kişi tarafından olumlu karşılanırken, ülkenin bir süper güç olarak yükselmesi Asya-Pasifik’teki komşuları arasında endişeye neden oluyor


ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi yaptığı ankete 34 ülkeden yaklaşık 39 bin kişinin katıldı. Sonuçlara göre geçtiğimiz 70 yıl boyunca Çin, ekonomik olarak durgun bir seyir izlerken yakın zamandaki dönüşüm ile birlikte dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ve büyük bir yatırım kaynadığına dönüştü.

EKONOMİK BÜYÜMEYİ OLUMLU GÖRENLER

Ankete göre, 16 ülkedeki insanların yüzde 58’i Çin’in güçlü ekonomisini karşılıklı olarak faydalı bulurken, yüzde 52’si Çin’in yatırımını olumlu olarak gördüğünü belirtti. Çin’in yarattığı ekonomik etki ise geri kalan 17 ülkede ortalama olarak ABD’den daha olumlu bulundu.

ASYA – PASİFİK’TE ENDİŞE BÜYÜYOR

Çin’in büyüyen ekonomik değeri, dünyanın her noktasında hoşgörü ile karşılanmıyor. Yükselen piyasalar, Çin’in ekonomik gücüne olumlu yaklaşırken Asya’daki komşuları bunu bir tehdit olarak görüyorlar. Araştırma sonuçlarına göre Çin’in artan ekonomik etkileri ve askeri gücü nedeniyle 2002 ve 2019 yılları arasında Çin’in büyümesini olumlu değerlendiren Filipinler, Avustralya, Endonezya, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’da olumlu oyların düştüğü vurgulandı.

EN BÜYÜK KORKU JAPONYA’DA

Japonların %75’i Çin’e yapılacak yatırımlardan kötü etkileneceklerini düşünüyor. Japonya’yı bu konuda %60 oy veren Avustralya izliyor. Bununla birlikte iki ülkedeki çoğunluklar Çin’in güçlü ekonomisinin karşılıklı olarak faydalı olduğunu savunuyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir