Çin’in dev orta sınıfı yarım milyarı geçecek

Çin’de orta sınıftaki büyüme o kadar hızlandı ki üç yıl içinde 550 milyonu bularak yedi Türkiye nüfusunu yakalayacak. 2000 yılında orta sınıf geliri olanların oranı yüzde 4 iken şu anda yüzde 68


Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de gelir arttıkça orta sınıfın hacmi de hızla artıyor. Danışmanlık şirketi McKinsey’in bir araştırmasına göre orta sınıfın büyüklüğü üç sene içinde 550 milyon kişiye ulaşacak. Bu rakam Türkiye nüfusunun yedi katı anlamında geliyor. Dünyanın en büyük orta sınıfına sahip olacak Çin’de gelir dağılımındaki dengelenme de bu süreci hızlandıran unsurlardan.

YÜZDE 4’TEN YÜZDE 68’ E ÇIKTI

2002 yılına gelindiğinde şehirli nüfusun oranı yüzde 75’e çıkarken bu kitlenin geliri de 9 bin-34 bin dolar arasında olacak. Satın alma gücü açısından bakınca da ortalama Brezilya ile İtalya’nın ortalamasına ulaşmış olacak. 2000 yılı itibarıyla 9 bin – 34 bin dolar arasında geliri olanların oranı sadece yüzde 4 iken bu rakam 2012’de yüzde 68’e kadar çıktı. Orta sınıftaki bu yükselişte işçi sınıfının kalifiye olması ve maaşların yukarı doğru çıkmasının da payı büyük.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir