Çin’in 80 milyonluk Jiangsu eyaletinde sadece 17 yoksul kaldı

Çin’in merkez doğusunda bulunan Jiangsu eyaletinde sadece 17 kişinin yoksulluk sınırında kaldığı açıklandı. 80 milyon kişinin yaşadığı eyalet ticaret ve üretimde ön plana çıkıyor


Çin hükümeti geçen yıl 18.1 milyar dolarlık yatırım ile ülkede yoksulluğun tamamen ortadan kalkması için kampanya başlattı. Son 70 yılda 850 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtulduğu Çin’de başlatılan kampanya ile geçen yıl kırsal kesimlerde 10 milyon kişi daha yoksulluktan kurtarıldığı açıklanmıştı. Ülke genelinde ise nüfusun yüzde 95’ine yakınının yoksulluktan kurtarıldığı duyurulmuştu. Ülkenin merkez doğusunda bulunan Jiangsu eyaleti ise yoksullukla mücadeledeki eyalet verilerini açıkladı.

6 AİLEDEN

Yapılan açıklamaya göre Jiangsu eyaletindeki 80 milyon kişiden sadece 17 kişinin yoksulluk sınırında kaldığı duyuruldu. Söz konusu 17 kişinin 6 aileden olduğu belirtildi. Sahil eyaleti olan ve ticaret ile üretimi ile ön plana çıkan Jiangsu eyaletinin başındaki isimli olan Zhu Guobing yoksullukla mücadelede yüzde 99.99’luk bir başarı yakaladıklarını aktardı. Çin’de yoksulluk sınırı 6 bin yuan yani 864 dolar olarak kabul ediliyor. Jiangsu, Çin genelinde Guangdong eyaletinden sonra gayrisafi milli hasılası en yüksek eyalet konumunda.  

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Jiangsu tarafından yayınlanan bu verilere sosyal medyada ise tepki gösterildi. Bir kişi Weibo’dan yaptığı açıklamada “Ne tesadüf ki ben bu 17 kişi arasındayım” diyerek, yoksulluk verilerinin tamamen aldatmaca olduğunu savundu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin nüfusu 1.4 milyar oldu ama kriz kapıda

Çin nüfusu 2020 verileri için bu yıl ülkede nüfus sayımı yapılacak. Ama Çin nüfusu 2019 verileri açıklandı. Çin nüfusu 1.4 milyar kişiye çıktı. Ancak Çin’in nüfusunda kriz kapıda: Doğumlar azaldı, kadınlar iki çocuk istemiyor, genç nüfus eriyor, tüketim eriyor, iş gücü kaybediliyor, yaşlı nüfus artıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir