Çin’in 2020 büyüme tahmini 6.1 oldu

Çin devlet bankası Bank of China (BOC), 2020’nin Ekonomik ve Finansal Görünümü raporunu yayımladı. Banka raporda, gelecek yıl için ülkenin yıllık büyüme tahminin yüzde 6.1 olduğunu belirtti


Çin’in beş büyük devlet bankasından biri olan Bank of China (BOC), ülkenin gelecek yıl büyüme tahminini açıkladı. 2020’nin Ekonomik ve Finansal Görünümü adlı raporunu yayımlayan BOC, Çin’in gelecek yıl için yıllık büyümesinin yüzde 6.1 olarak gerçekleşeceğini vurguladı. Ayrıca raporda Çin’in gerçekleştireceği büyümede yurtiçi ve yurtdışında daha fazla risk ve zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtildi. Son olarak ise raporda, ekonomiyi daha da istikrarlı hale getirmek için yapılacak olan politikaların önemine dikkat çekildi.

KÜRESELDE TAHMİN YÜZDE 2.6

Ayrıca raporda gelecek yıl için küresel ekonomi tahminlerine de yer verilirken, küreselde yıllık büyümenin 2.6 olacağı belirtildi. Raporda son yıllarda küresel ekonominin düşüş eğiliminde olduğunu ve bu durumdan çıkmak için küresel alanda ekonomik işbirliklerini yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir