Çin’den Wall Street’i sallayacak düzenleme

43 trilyon dolarlık aktifi bulunan Çin bankaları tahvil hisse senedi ve broker’lık alanlarına giriyor. Büyük bankaların bu piyasaya girmesi başta Wall Street devleri olmak üzere küresel finans devlerini derinden etkileyecek


Çin, en büyük ticari bankalarının yatırım bankacılığı, tahvil ve hisse senedi alım-satımına girmelerine izin vermeye hazırlanıyor. Ülkenin 21 trilyon dolarlık sermaye piyasalarında broker’lık hizmeti verecek olan Çin bankaları Wall Street’in büyük bankalarını sallayacak. Düzenlemenin bu yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Düzenleyici kurumlar, broker’lık lisanslarını ilk etapta, Çin’in Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) ve China Construction Bank dahil olmak üzere, ülkenin en büyük kredi verenlerine pilot olarak verecek.

43 TRİLYON $ VARLIKLARI VAR

43 trilyon dolarlık varlığı olan Çinli bankaların anlaşma, aracılık ve broker’lık piyasasına girişi Citic Securities gibi yerel rakipler için önemli bir tehdit oluşturacak ama aynı zamanda Goldman Sachs Group gibi Wall Street’in ünlü bankalarını da etkileyecek. Ayrıca tüm küresel bankalar için de rekabeti artıracak. Analistler bu değişikliği şu sözlerle yorumluyor: “Çin bankalarının, bankaların faiz dışı gelirlerini artırabilecek ve böylece düşen kredi fiyatlandırması üzerindeki baskıyı dengeleyebilecek evrensel bir bankacılık modeline geçmelerine yardımcı oluyor.”

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir