Çin’den kaçak atığa geçit yok

Yasadışı yabancı atık ithalatındaki yasaklarına devam eden Çin, 11 geçici bölgedeki yasağın ikinci aşamasını gerçekleştirecek. Çin gümrük idareleri, 2.21 milyon ton kaçak yabancı atığı ele geçirirken, geçen yıldan bu yana 1.044 suçluyu yakaladı


Dünyanın en büyük plastik üreticisi ve en büyük plastik hurdası tüketicisi olan Çin, 1990’lardan bu yana atık plastikleri, kağıtları ve tekstil malzemelerini satın alıyor ve bunları geri dönüştürüyor. Atık malzemelerin fiyatının ucuz olması maliyetleri de düşürürken, çevreye zararı ise bir hayli fazla. Bu yüksek çevre riskinden dolayı Çin atık endüstrisini kontrol altına alma çabalarını her yıl arttırıyor. Bu yüzden Çin 1 Ocak 2018 itibariyle atık plastikler de dahil olmak üzere dört ana kategoride 24 çeşit katı atığın ithalatını yasakladı. Bu dört ana kategori atık plastik, kağıt, demir-çelik cürufu ve tekstilden oluşturuyor. Çin gümrük idarelerinin yaptığı açıklamaya göre, 2.21 milyon ton kaçak yabancı atığı ele geçirirken, geçen yıldan bu yana 1.044 suçluyu yakaladı.

3 ÜLKE ETKİLENDİ

Çin’in devreye soktuğu bu uygulamayla, atık plastik işletmecileri iç pazara daha fazla yönelecek. Evsel plastik atıklarının geri dönüşümü için teşvik olmuş olacak. Yasak, çevrenin korunması ve sağlık endişelerinden kaynaklandığından dolayı iç denetim ise sürekli artıyor. Uygulamanın bir başka etkisi ise hammadde maliyetleri üzerinde olacak. Katı atıkların hammaddelere nazaran fiyatları daha ucuz oluyor. Katı atık ithalatının yasaklanması maliyetleri arttıracak. Çin en fazla katı atığı ABD ve Japonya’dan ithal ediyor. Aynı zamanda İngiltere de katı atıklarının çok büyük oranını Çin’e satıyordu. Bu üç ülke Çin’in yeni yasağından en fazla etkilenen ülkeler oldu.

KOMŞU ÜLKELER RAHATSIZ

Hurda plastik, Çin’in komşu ülkeleri de dahil olmak üzere Asya’ya akın ediyor. Tayland, Vietnam, Malezya ve diğer Asya ülkeleri, kendilerine ithal edilen büyük miktarlardaki atıkla başa çıkmaya yönelik bir çözüm bulmak için mücadele veriyor. Bu ülkeler, Çin’in geçen yıl plastik yasağında diretmesiyle birlikte plastik atıklarının boşaltıldığı yeni ülkeler haline geldi.

HİNDİSTAN DA KERVANA KATILDI

Her yıl ürettiğimiz 78 milyon ton plastik ambalajın yüzde 32’si okyanuslara akıyor. Bu rakam, her dakika bir çöp kamyonu kadar plastik demek. India Times’a göre Hindistan, her yıl dünya okyanuslarına boşaltılan plastiğin tam yüzde 60’ından sorumlu. Ülkede atık sorununun böylesine büyük bir endişe kaynağına dönüşmesiyle National Green Tribunal başkentte atılabilir plastiğe yasaklama getirdi. Delhi’de artık plastik poşetlerin, plastik çay bardaklarının ve çatal-bıçakların kullanılmasına izin verilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre kirlilik açısından tehlike merkezlerinden biri ise Hindistan.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir