Çin’deki virüs salgınının küresel ekonomiye etkileri de tartışılıyor

Çin’de günlerdir etkili olan virüs 10’dan fazla ülkeye de yayılmış durumda. Uzmanlar bir yandan da koronavirüs salgınının küresel piyasalara etkisini tartışıyor. British Airways, Çin’e uçuşları durdurdu


Çin’deki virüs salgını halihazırda birçok ülkeyi etkilemeye başladı. Çin dışında 15 ülkedeki virüs vakası görüldü. Uzmanlar bir yandan da bu krizin küresel ekonomiye etkisini tartışıyor. Bu olumsuz tablodan şüphesiz en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Salgın tam da Çin’de 400 milyon kişinin seyahat yapacağı İlkbahar Festivali dönemine denk geldi. Böyle olunca yüz binlerce rezervasyon iptal edildi. Sadece Japonya’da 20 bin otel rezervasyonu iptal edildi. Tayland kısa vadede turizmden kayıplarının 1 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı. Havayolu şirketleri de yaşananlardan oldukça olumsuz etkilendi. British Airways, Çin’e uçuşları durdurdu. United Airlines, Air Canada, Lion Air Group ve Cathay Pacific Airways, bazı uçuşlarını durdurmuştu. Papua Yeni Gine, Asya’dan gelen uçaklara izin vermiyor.

‘EVDEN ÇALIŞIN’ UYARILARI

Çin’deki en büyük yabancı banka HSBC, çalışanlarına 2 hafta Çin’e gitmeyi yasakladı. Çinli devler Tencent ve Alibaba, çalışanlarına 10 Şubat’a kadar ‘evden çalışın’ dedi. Fransız PSA (Peugeot-Citroen), Çinli olmayan çalışanlarını Wuhan’dan çıkarıyor. Goldman Sachs, Çin’e gidip gelen çalışanlarına ’15 gün evde kalın’ dedi. Burberry’nin hisseleri son 10 günde yüzde 14 düştü. IAG (British Airways) yüzde 12 düştü. Intercontinental Hotels yüzde 10 düşüş yaşadı. Salgın nedeniyle ayrıca ABD merkezli Apple firmasının ürettiği iPhone SE2’lerin gecikeceği ve iPhone 11’lerin üretiminin de düşeceği ileri sürüldü. Dünyadaki iPhone’ların yarısı Çin’de üretiliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir