Çin’deki virüs borsaları da vurdu

Asya başta olmak üzere tüm dünya borsaları ve emtia piyasası Çin’deki yeni virüs salgınından etkilendi. Çin yeni yılında yüz milyonlarca insanın seyahat edecek olması da piyasaları korkutuyor


Çin yeni yılı tatili cumartesi günü başlayacak. Yüz milyonlarca Çinli, yurt içinde ve yurt dışında seyahat edecek. Bu da virüsün daha fazla bulaşma riskini artıracak. Uzmanlar virüsün etkisi hakkında bir şeyler söylemek için Çin’in yeni yıl tatilin sona ermesini beklemek gerektiğini belirtiyor. Şimdiye kadar 17 kişinin ölümüne neden olan virüs, 600 kişiye bulaştı ve piyasaları da oldukça korkuttu. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan hastalık, Asya borsalarını derinden etkiledi. Tayland, Japonya, Güney Kore ve hatta ABD ve Avrupa borsaları virüsten etkilendi. Ayrıca petrol gibi emtialarda da ciddi düşüşler yaşandı. Batı Teksas Orta ham petrolü yüzde 1.6 düşüşle 55.82 dolar düştü.

İKİ HAFTANIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Japonya hisseleri Perşembe günü Çin’de koronavirüsün yayılmasından duyulan endişenin artması nedeniyle iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Yatırımcılardaki endişe ile Nikkei yüzde 10 düşerek 23.795,44 seviyesine geriledi. Tokyo Borsası’nda alt endekslerin ikisi hariç tümü negatif. Avustralya’da da borsa yüzde 0.6 düşüşle 7.088 puana kadar geriledi. Bu düşüş yılın en hızlı düşüşü olarak tarihe geçti. Virüsün etkileri tüm sektörlerde gözüktü, çünkü Çin Avustralya’nın en büyük ticari partneri. Salgın, 2002-2003 yıllarında Çin’de patlak veren ve küresel bir pandemide yaklaşık 800 kişiyi öldüren Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) anılarını uyandırdı. SARS krizinde de borsalar kötü etkilenmişti.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir