Çin’deki online alışveriş ABD’nin 2.5 katına ulaştı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun yayımladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl ülkedeki online alışveriş 1.55 trilyon dolara ulaştı. Bu rakamla birlikte ülkedeki online alışveriş, bir önceki yıla oranla yüzde 16.5 artarken, ABD’ye oranla ise 2.5 kat fazla oldu


Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de, alışveriş tutkusu artmaya devam ediyor. Online alışveriş alanında büyük rakamlara ulaşan Çin, son açıklanan veriyle birlikte e-ticaret alanında büyük yol kat etmiş oldu. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun yayımladığı son raporla birlikte geçtiğimiz yıl ülkedeki online alışveriş 1.55 trilyon dolara ulaştı. Ülkedeki online alışveriş, bir önceki yıla oranla yüzde 16.5 artmış oldu. ABD’ye oranla ise Çin’deki online alışveriş 2.5 katına çıkmış oldu.

ÖZEL GÜNLERİN ETKİSİ BÜYÜK

Bilindiği üzere Çin’deki özel günler ülkede büyük coşkuyla kutlanıyor. Bunlardan bazıları olan Bekarlar günü, Çin Sevgililer Günü, Kadınlar Günü gibi özel günlerde daha çok online alışveriş tercih ediliyor.  Çevrimiçi perakende sitesi JD.com, bu yıl, 1 ila 18 Haziran tarihleri ​​arasında siparişlerinin 28 milyar dolar civarında yükseldiğini belirtmişti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir