Çin’deki inşaat teşvikleri çimento fiyatlarını da zıplattı

Çin inşaat sektöründeki toparlanma çimento fiyatlarını da iki ayda yüzde 15 artırdı. Demir fiyatlarında da artış yaşanırken teşviklerin bu toparlanmada etkili olduğu belirtiliyor


İnşaat sanayisinde bir süredir zor günler geçiren Çin, teşvik paketleri ile sektörü yeniden ayağa kaldırmaya başladı. Pekin’in teşvik tedbirlerinin inşaat faaliyetlerini artırma konusunda başarılı olması sonrası çimento fiyatlarında da artış yaşanıyor. Emtia piyasasında sekiz aydır düşen çimento fiyatı bu düşüşe bir son vererek eylül ayından bu yana yüzde 15 artış gösterdi.

İNŞAAT DEMİRİ DE ARTTI

İnşaat demiri de çimentoya benzer bir şekilde artış yaşıyor. Aynı dönemde inşaat demirinde artış yüzde 12 olarak gerçekleşti. Toplam inşaat maliyeti de üçüncü çeyreğin sonundan bu yana yüzde 10 arttı. Büyüme rakamlarında yüzde 6’lara gerileyen Çin, bu durgunluktan çıkmak için sadece yatırım teşviklerinden faydalanmıyor. Ülkede aynı zamanda ekonominin en önemli yatırımları arasında altyapı ön plana çıkıyor. Pekin geçtiğimiz ay, yerel yönetimlerin 2020 kotalarını kullanarak fonları serbest bırakarak yıl sonuna kadar özel amaçlı tahvillerde Rmb1tn (142bn $) düzenlemesine izin vereceğini açıklamıştı.

ALTYAPI YATIRIMLARI ARTACAK

Merkezi hükümet ayrıca demiryolları, limanlar ve paralı yollar gibi altyapı projeleri için sermaye gereksinimini azalttı. Yerel yönetimlerin ekonomik değerlerine bakmaksızın projeleri başlatmak için yarışmaya başlayacakları da ayrı bir endişe olarak şimdiden akıllara düştü. İsraf olacak yatırımlardan kaçınılması gerektiği de vurgulanıyor.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir