Çin’de zengin ailelerin yaşadığı 10 şehir

Hurun Araştırma Enstitüsü, Çin’deki zengin ailelerinin coğrafi dağılımlarının ayrıntılı bir analizini yayınladı. Raporda Çin’deki zengin ailelerin hangi şehirlerde yaşadıkları da görüldü


Hurun Araştırma Enstitüsü, 6 milyon Yuan’dan (853 bin dolar) fazla mal varlığına sahip aileleri “zengin aileler” olarak tanımlıyor. Enstitünün her yıl açıkladığı verilerde ise Çin’deki zengin ailelerin servetleri ve nerelerde yaşadıkları ortaya konuyor. Raporunda belirttiği ailelerin toplam serveti ise bütün Çin’in yüzde 80’ini oluşturuyor. Rapora göre Çin’deki zengin ailelerin sayısı 4.94 milyona ulaştı. İşte China Daily haber sitesinin de fotoğraflar eşliğinde hazırladığı Çin’de zengin ailelerin yaşadığı 10 şehir; 

TİANJİN – ZENGİN AİLE SAYISI 64,100

Bir liman şehri olan Tianjin, Çin’in büyük şehirlerinden bir tanesi. Geniş sokakları, barındırdığı bir çok imkan ve başkent Pekin’e olan yakınlığı ile şehir bir çok zengin aileye ev sahipliği yapıyor.

TAİPEİ – ZENGİN AİLE SAYISI 69.600

Çin’e bağlı Tayvan’ın başkenti olan Taipei, adada yer almanın büyük avantajını barındırıyor. Küçük New York olarak tanımlanan şehir büyük bir ekonomik dolaşıma sahip.

FOSHAN – ZENGİN AİLE SAYISI 73.000

Guangzhou’ya bir saat uzaklıkta olan Foshan, büyük bir sanayi şehri. Dünyanın en büyük seramik üreticilerini barındıran bu yer binlerce zengin ailenin evi.

NİNGBO – ZENGİN AİLE SAYISI 95.900

Ningbo, bir diğer sanayi ve liman şehri. Geceleri oldukça hareketlidir ve genç nüfusu ile bilinir.

HANGZHOU – ZENGİN AİLE SAYISI 124.100

Yine pek çok fabrikaya ve sanayi türevine sahip Hangzhou, bir göl kenarına kurulmuş ve birçok doğal güzelliğe sahip.

GUANGZHOU – ZENGİN AİLE SAYISI 162.000

Guangzhou, her yıl ihraç ürünleri fuarının yapıldığı ve dünya genelinden binlerce işadamının ziyaret ettiği şehirdir. Sosyo-ekonomik olarak ise Çin’in en önde gelen yerleşim yeridir.

SHENZHEN – ZENGİN AİLE SAYISI 170.000

Çin hükümetinin ‘’Özel Ekonomik Bölge’’ ilan ettiği ve bu politikayı ilk uyguladığı şehir olan Shenzhen birçok yabancı sermayeyi bünyesinde barındırıyor. Coğrafi konum olarak önemi büyük olan kent Hong Kong’a bir köprü ile bağlı.

HONG KONG – ZENGİN AİLE SAYISI 551.000

Çin’e bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, ‘’Asya’nın Dünya Şehri’’ olarak adlandırılır. Hinterlandı çok büyük olan limanı sayesinde Çin’in dünyaya açılmasını sağlayan Hong Kong ekonomisi en güçlü şehirlerin başında geliyor.

ŞANGAY – ZENGİN AİLE SAYISI 602.000

Çin’in en modern ve çok kültürlü şehri sayılan Şangay, ülkenin hem günümüz Avrupai havasını hemde geleneksel yüzünü yansıtmakta. Önemli bir liman şehri olan Şangay, o kadar fazla gökdelen ve iş merkezine sahip ki bu ağırlık bölgeyi her yıl 1.5 cm batırıyor.

PEKİN – ZENGİN AİLE SAYISI 704.000

Ve geldik listenin zirvesine. Tabi ki Çin’in incisi başkent Pekin. Çin’in en kalabalık 2. şehri olmakla beraber dünyanın da en kalabalık 3. şehridir. Ülkenin siyasi olarak başkenti olmasıyla birlikte eğitim, kültür ve turizm başkenti sayılır. Çin’deki en önemli limana sahip olan Pekin, aynı zamanda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir