Çin’de yeni hedef kaliteli büyüme

Uzun yıllardır dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin, 2019’u yüzde 6.1’lik bir büyüme ile kapattı. Ülke artık büyümenin hızına değil kaliteli ve verimli bir büyümeye odaklanacak


Çin ekonomisi 2019’da yıllık yüzde 6.1 büyüdü. Bu rakam 1 trilyon doların üzerindeki ekonomiler içinde en hızlı büyüme. Ancak Çinli yetkililer artık büyümenin hızından ziyade kaliteli büyümeye odaklanacak. Son 30 yıldır dünyanın büyüme motoru olarak bilinen Çin’deki bu yeni bakış açısıyla büyümenin hızı artık tek başarı kriteri veya öncelik olmaktan da çıkmış olacak.

KALİTELİ VE VERİMLİ BÜYÜME

Çin Merkez Bankası yetkilileri, büyümedeki yeni bakış açılarını “120 milyon şirket artık Çin’in yüksek kaliteli ve verimli büyümesine odaklanacak” şeklinde özetliyor. Bu yeni bakış açısının sebebi ise istihdamı, finansı, ticareti ve diğer alanları istikrarlı bir hale getirme. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Başkanı Ning Jizhe, yaptığı açıklamada, GSYİH verilerine bakınca  diğer ülkelerde daha büyük dalgalanmaların görülebileceğini belirtti. Çin ekonomisi son dört çeyrekte sırasıyla yüzde 6.4, yüzde 6.2, yüzde 6 ve yüzde 6.1 büyüdü.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir