Çin’de PMI yılın en düşük seviyesinde

Sanayinin en önemli öncü göstergelerinden PMI Endeksi Çin’de yılbaşından bu yana en düşük seviyesini gördü. 49.4 puana kadar gerileyen PMI hayal kırıklığı yarattı


Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping görüşmeleri Ticaret Savaşı’nda geçici bir ateşkes ilan etse de, bu adımların reel ekonomiye yansıması biraz daha gecikmeli olacak. Çin’de imalat sektörü aktivitesi, yurt içi ve yurt dışı talebin azalmasının etkisi ile beklenmedik şekilde düşüş gösterdi.

50 PUAN OLMASI BEKLENİYORDU

Caixin/Markit tarafından hazırlanan İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziranda bir önceki ayki 50.2 puan seviyesinden 49.4 puana düştü. Haziran ayında beklenti 49.5 seviyesiydi. Bu rakam Ocak 2019’dan bu yana en düşük seviye. Endeks bir önceki yılın haziran ayında ise 51 seviyesindeydi. Üretim Mayıs’taki 50.1’lik seviyesinden 49’a gerileyerek 2019 Ocak ayından bu yana en düşük seviyesinde. Yeni siparişler de bir önceki aya göre gerileme kaydederek yıl başından beri en düşük seviyesine indi.

JAPONYA’DA HIZLI GERİLEME

Ayrıca bir diğer Asya ülkesi Japonya’da Merkez Bankası tarafından çeyrek dönemlerde hazırlanan ve iş dünyasının ekonomiye olan güvenlerini yansıtan Tankan araştırmasına göre, Haziran sonunda imalat sektörünün ekonomiye güveni Mart sonundaki +12’den +7 seviyesine geriledi. Endeks, bu kadar düşük seviyeyi en son Eylül 2016’da görmüştü.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir