Çin’de otomobil satışları yüzde 18 geriledi

Çin’de geçtiğimiz ay otomobil üreticileri yüzde 18 gerilemeyle 2 milyondan az araç sattı. Şubat rakamlarını daha kötü gelmesi bekleniyor. Ülkede 189 fabrikadan 59’u çalışır durumda


Ocak ayı rakamları açıklanmaya başladıkça koronavirüs’ün etkileri daha net ortaya çıkıyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre ülkede geçtiğimiz ay, büyük otomobil üreticileri 2 milyondan az araç sattı. Düşüş oranı da yüzde 18 oldu. Birlik, şubat ayında virüsün otomobil endüstrisine büyük bir şok yaşatacağını ve bu etkinin 2003’ün SARS salgınından daha kötü olacağını beklediğini açıkladı. Çin’de otomobil satışlarının büyümesi Nisan 2003’te yüzde 13’e ve Mayıs ayında yüzde 8’e geriledi. Mart ayında ise yüzde 34’lük keskin bir düşüş yaşadı. Ancak sektör daha sonra toparlandı.

19 AYDIR DÜŞÜYORDU

Koronavirüs, zaten büyük bir stres altında olan Çin otomobil endüstrisini her sektörden daha fazla etkiliyor. Çünkü satışlar art arda 19 aydır düşüşte. Birlik salgının Çin’in oto tedarik zincirini bozacağını, ayrıca küresel otomobil endüstrisi üzerinde de ‘kelebek etkisi’ yapabileceğini de ekledi. Çin’deki birçok otomobil fabrikası zaten haftalardır kapalı durumda ve hükümet virüsü tutmaya çalışırken daha fazla gecikme yaşanıyor. Örneğin Toyota geçtiğimiz hafta Çin’deki tesislerini pazartesi gününe kadar yeniden açmayacağını söyledi.

183 FABRİKADAN 59’U ÇALIŞIYOR

Çin’deki otomobil üreticisi 183 fabrikadan sadece 59’u üretime devam ediyor. Uzmanlar, Çin’deki parça tedarikçileri de daha uzun süre kapalı kalırsa, dünyanın dört bir yanındaki fabrikaların durma noktasına gelebileceğinden korkuyor. Çin’in elektrikli veya hibrid otomobiller gibi yeni enerji araçlarının benimsenmesi için uğraşması da sorun yaşayabilir. Bu arabaların satışları ocak ayında yüzde 54 düşerek 44 bine kadar geriledi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir