Çin’de kişi başı milli gelir 10 bin doları geçti

Kişi başı milli gelirde Çin ilk kez 10 bin doları geçti ve bir üst lige yükseldi. Dünyada 10 bin doları aşan nüfus 1.5 milyarken bu rakam Çin’in gelmesiyle birden 3 milyara çıkacak. 2019 itibarıyla Çin’de kişi başı geli 10 bin 410 dolar oldu


Çin’in kişi başına gayri safi milli geliri 2019’da ilk kez 10.000 doları geçti. Ülkenin küresel sıralaması de 2000 yılından bu yana 70 basamak yükselmiş oldu. 2019 rakamlarına göre bir Çinli’nin yıllık geliri 10 bin 410 dolara kadar çıktı. Bu rakam 2000 yılında sadece 940 dolardı. Çin o dönemde Dünya Bankası tarafından düşük-orta gelirli ülkelerden statüsünde yer alırken şimdi gelişmiş ülkeler statüsüne doğru ilerliyor.

71’İNCİ ÜLKE OLDU

Dünya Bankası’nın kişi başına düşen milli gelir sıralamasına göre, Çin’in 10.000 doların üzerine çıkarması dokuz yıl sürdü. Çin’in küresel sıralaması da 2019’da 71 oldu. Küresel yatırım bankası Morgan Stanley’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, Çin’in 2027 yılına kadar yüksek gelir statüsüne ulaşması bekleniyor.

3 MİLYARA ÇIKACAK

Ülkenin orta gelir tuzağında kalmasının pek olası olmadığı da vurgulanıyor. Dünya Bankası verilerine göre kişi başı GSYİH’si 10 bin doların üzerinde olan ülkelerin nüfusu 2018’de yaklaşık 1.5 milyar oldu. Çin’in bu ülkelerin arasına girmesiyle birlikte toplam rakam 3 milyara yaklaşacak. Bu da dünyanın ekonomik ve sosyal kalkınmasında büyük ilerleme anlamına geliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir