Çin’de karantina bitince araç satışı patladı

Kovid-19’un ilk çıktığı yer ve karantinadan da ilk çıkan ülke olan Çin’de, duran otomobil satışları yerini satış patlamasına bıraktı. Toplu taşımadan korkanlar araç talebini yukarı çekerken en çok elektrikli araçlar tercih ediliyor


 

Çin’de eve kapanmasının kaldırılmasıyla birlikte, otomobil alımları patlama yaptı. Tüketiciler toplu taşıma güvenliğinden korktukları için kişisel araçların cazibesi de artıyor. Çin’de araba alımının geri dönüşü elektrikli araç üreticileri için bir fırsat yaratacak. Pazar araştırması firması olan Ipsos, mart ayında ilk kez araba satın alanlara anket yaptı. Anket, yeni alıcıların yüzde 41’inin elektrikli araçları tercih ettiğini ortaya çıkardı. Ankete katılanların yaklaşık yarısı bir virüs filtresi ve antibakteriyel materyaller içeren bir iç mekan istediğini söyledi.

YÜZDE 96 DÜŞÜŞ OLMUŞTU

Pandemi krizinin zirvesi sırasında, Çin’de otomobil satışları yüzde 96 oranında düşmüştü. Mart ayında da düşüktü ancak bir yıl önceye göre 40’ın altına gerileme vardı. Çin Binek Araçlar Birliği, genel araç pazarındaki satışların nisan ayı sonuna kadar geçen yılki seviyesine yükseleceğine inandığını açıkladı. Birlik mart ayında 47 bin adet elektrikli otomobil satışı açıkladı. Tesla satışları şubattaki 3 bin 900 rakamından martta 10 bin araca kadar çıktı. Bu rakam Tesla’nın aylık satış rakamı olarak bir rekor anlamına geliyor. Tesla, Haziran ayında, daha uzun bir menzile sahip ancak fiyatta daha düşük hafif bir Model 3 sunmayı planlıyor. Araç 668 kilometre menzile sahip olacak.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir