Çin’de işgücü 2035 yılına kadar 100 milyon azalacak

Çin’de İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ülkede 2035’e kadar işgücü piyasasında 100 milyon kişilik bir azalışın gerçekleşeceği belirtildi


Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkenin dergisi olan Qiushi Journal’ın son sayısında yayınlanan bir makalede yaptığı analize göre, yurtiçi iş piyasasının zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Makale, 2018’in sonunda Çin’deki toplam işgücünün yaklaşık 900 milyona ulaştığı vurgulanırken, 2035 yılına kadar ise bu rakamın 100 milyon azalarak 800 milyona gerileyeceği ifade edildi.

DARALMA 2012’DE BAŞLADI

Yine makalede işgücünün geçmişine dair de bilgiler verilirken, piyasadaki gerçekleşen bu daralmanın 2012’de başladığına ve bu yıl net bir şekilde hissedildiğine yer verildi. Raporda 16 ila 59 yaşlarındaki işgücü üyeleri göz önünde bulundurulurken, bu tür sorunların temel olarak bölgesel ekonomik kalkınmadaki arz ve talep dengesizlikleri sonucu oluştuğu söylendi.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin nüfusu 1.4 milyar oldu ama kriz kapıda

Çin nüfusu 2020 verileri için bu yıl ülkede nüfus sayımı yapılacak. Ama Çin nüfusu 2019 verileri açıklandı. Çin nüfusu 1.4 milyar kişiye çıktı. Ancak Çin’in nüfusunda kriz kapıda: Doğumlar azaldı, kadınlar iki çocuk istemiyor, genç nüfus eriyor, tüketim eriyor, iş gücü kaybediliyor, yaşlı nüfus artıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir