Çin’de işe alımlar başladı

Koronavirüs konusunda tedbirler yumuşatılmaya başlarken bir yandan da üretim tesisleri yeniden faaliyete geçmeye başladı. Hatta son bir haftada firmaların LinkedIn hareketliliği arttı ve Çin’de daha fazla iş ilanı görüldü


Çinli firmalar sosyal ağ platformunda LinkedIn işe alımını hızlandırdı. 23-26 Mart tarihleri ​​arasında LinkedIn Çin’deki yeni iş ilanları yıllık olarak yüzde 21 arttı. Kovid-19’un iş dünyasına önemli zorluklar getirdiğini belirten yetkililer, 200’den az çalışanı olan şirketlerin 3-7 Şubat’tan bu yana iş ilanlarını yüzde 83 artırdığını belirtiyor. Eleman alımı yapacak olan firmalar ağırlıklı olarak fitness, taşımacılık, lojistik, eğitim ve finans gibi sektörlerden geliyor. Bu sektörlerin hızlı bir şekilde toparlanacağı tahmin ediliyor.

BAŞVURULAR DA YÜZDE 39 ARTTI

İş başvuruları da, koronavirüs yayılımının temelde iyileştiği 23-26 Mart arasında yıllık yüzde 39 arttı. Çin, Kovis-19’un kontrol altında tutulmasını sağlamaya çalışırken bir yandan da istihdam piyasasını istikrarlı hale getirmeye çabalıyor. Devlet şirketlerin sosyal sigorta ödemeleri ve konut sağlama fonlarının toplanması için erteleme gibi önlemler alarak işletmelerin maliyetlerini düşürmüştü. Pandemi geçen Aralık ayında Asya devinden kaynaklandığından, Çin 3.343 ölümle toplam 83 bin 003 koronavirüs vakası bildirdi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir