Çin’de elektrikli araçlar 7 yılda ikiye katlandı

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Guangzhou Autoshow’da buluşan otomobil devleri, gelecek sene için ülkenin elektrikli araç satışlarına hazır olduğunu belirtti. Çin’de elektrikli araç piyasası, son 7 yılda yüzde 118 büyüdü


Geçtiğimiz hafta Çin’de gerçekleştirilen Guangzhou Autoshow’da buluşan Volkswagen, Toyota Lexus, Mercedes Benz ve Tesla gibi dünya otomobil devleri, ülkenin gelecek sene elektrikli araç piyasası için hazır olduğunu belirtti. Volkswagen Group’un Çin’deki Yöneticisi Stephan Woellenstein, gelecek yıl ülkedeki elektrikli araç pazarının büyümeye devam edeceğini söyledi. 2025 yılına kadar 10 adet yeni elektrikli araç modelini piyasaya sürmeyi hedefleyen Toyota ise, 2022’ye kadar Çin tesissindeki kapasitesini yıllık 400 bin araca çıkarmayı hedefliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ELEKTRİKLİ ARAÇ PAZARI

Çin devleti, halihazırda dünyanın en büyük elektrikli araçlar pazarı olarak biliniyor. Çin elektrikli araç satışları, 2018 sonuna kadar 1.1 milyon adede yükselerek ciddi bir rakama ulaşmıştı. Bunun yanı sıra 2011 ve 2018 yılları arasında ülkedeki elektrikli araç piyasasının yıllık büyümesi yaklaşık olarak yüzde 118 olarak kaydedildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir