Çin’de elektrikli araçlar 7 yılda ikiye katlandı

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Guangzhou Autoshow’da buluşan otomobil devleri, gelecek sene için ülkenin elektrikli araç satışlarına hazır olduğunu belirtti. Çin’de elektrikli araç piyasası, son 7 yılda yüzde 118 büyüdü


Geçtiğimiz hafta Çin’de gerçekleştirilen Guangzhou Autoshow’da buluşan Volkswagen, Toyota Lexus, Mercedes Benz ve Tesla gibi dünya otomobil devleri, ülkenin gelecek sene elektrikli araç piyasası için hazır olduğunu belirtti. Volkswagen Group’un Çin’deki Yöneticisi Stephan Woellenstein, gelecek yıl ülkedeki elektrikli araç pazarının büyümeye devam edeceğini söyledi. 2025 yılına kadar 10 adet yeni elektrikli araç modelini piyasaya sürmeyi hedefleyen Toyota ise, 2022’ye kadar Çin tesissindeki kapasitesini yıllık 400 bin araca çıkarmayı hedefliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ELEKTRİKLİ ARAÇ PAZARI

Çin devleti, halihazırda dünyanın en büyük elektrikli araçlar pazarı olarak biliniyor. Çin elektrikli araç satışları, 2018 sonuna kadar 1.1 milyon adede yükselerek ciddi bir rakama ulaşmıştı. Bunun yanı sıra 2011 ve 2018 yılları arasında ülkedeki elektrikli araç piyasasının yıllık büyümesi yaklaşık olarak yüzde 118 olarak kaydedildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

10 unicordan sekizi Çin ve ABD’de 

Ticaret ve teknoloji savaşları her iki tarafa da zarar verse de değeri 1 milyar doları aşan start-up’larda (unicorn) Çin ve ABD dünyanın yüzde 79’una sahip. Dünya unicorn listesinde Çin’in 227 ABD’nin ise 233 firması var. En büyük girişim ise 150 milyar dolarla Çin’den

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir