Çin’de bulut pazarı 14 milyar dolara dayandı

Dünyada hızla büyüyen bulut bilişim pazarı Çin’de 14 milyar dolara yaklaştı. Yüzde 39.2 artışla büyüyen pazarda iki yıl içinde bu teknolojiyi kullanan firma sayısının 1 milyon ulaşacağı tahmin ediliyor


Bulut bilişim, finanstan perakendeye kadar neredeyse her sektörde kullanılıyor. Her geçen yıl da bu hizmeti veren firmaların sayısı artıyor. Buna paralel olarak da piyasa gittikçe genişliyor. Çin’deki bulut bilişim pazar büyüklüğü, 2018’de yüzde 39.2’lik artışla, 9.688 milyar yuan’a (13.97 milyar dolara) ulaştı. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından açıklanan rakamlara göre, genel bulut pazarı ölçeği geçen yıl 43.7 milyar yuan’a çıktı. 2017’ye göre de yüzde 65.2’lik artış gösterdi. Pazarın önümüzdeki üç yıl içinde hızlı bir şekilde büyümesi ve 2022 yılına kadar 173.1 milyar yuan’a ulaşması bekleniyor.

1 MİLYON FİRMA BULUT KULLANACAK

Özel bulut teknolojileri piyasası yüzde 23.1 artışla 52.5 milyar yuan’a yükseldi ve önümüzdeki birkaç yıl içinde istikrarlı bir şekilde büyümesi ve 2022 yılına kadar 117.2 milyar yuan’a ulaşması bekleniyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 2020 yılına kadar bulut bilişimin sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasını ve Çin’de bulut bilişim uygulayan 1 milyon işletme olacağını öngören bir tahminde bulunmuştu. Geçtiğimiz yılın sonu itibariyle, Şangay, Jiangsu, Zhejiang ve Hubei de dahil olmak üzere 20’den fazla bölgeDE, işletmelerde bulut bilişim geliştirme konusunda çalışmalar yapıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir