Çin’de 72 milyar dolarlık araç ıskartaya çıkıyor

Otomotivde karbon emisyonu standartlarını yenileyen Çin’de 72 milyar dolar değerinde 3 milyon araç ıskartaya çıkacak. Bayilerin elindeki araçları satmaları için sadece bir kaç ayı var


Çin’de otomotiv satıcıları son günlerde kara kara düşünüyor. Bu kadar düşünceli olmalarının sebebi ise satmak zorunda oldukları milyonlarca araç. Çünkü milyonlarca araç yakın zamanda Çin’in araç emisyon standartlarının altında kalacak. Araçların sayısı o kadar fazla ki tahminler, 500 milyar yuan yani yaklaşık olarak 72 milyar dolarlık bir aracın bir kaç ay içinde satılması gerektiğini gösteriyor.

TEMMUZDA DEVREYE GİRECEK

Temmuz ayında devreye girecek olan Çin State VI standartları 3 milyon aracı etkileyecek gibi görünüyor. Rakamlar standartların belirlenmesinin ardından bir rapor hazırlayan China Automobile Dealers Association’a (CADA) ait. Üstelik yeni standartlar bir kez devreye girdikten sonra eski tip araçları satmak tamamen illegal hale de gelecek.

ÜÇTE İKİSİ ‘SATAMAM’ DİYOR

Yine CADA tarafından hazırlanan raporda otomobil bayilerinin üçte ikisi önümüzdeki aya kadar bu kadar aracı satamayacağı görüşünde. Bu kadar sorun yetmiyormuş gibi otomobil bayilerini bekleyen bir diğer sorun da markalar ile yaptıkları uzun vadeli anlaşmalar. Altıncı yenilemesini yapan Çin hükümeti 1980’den bu yana standart getirmeye başladı. Çin’de otomobil satışları geçtiğimiz yıl yüzde 6 azalışla 22.7 milyon olarak gerçekleşmişti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir