Çin’de 250 milyon kişiye 62.5 milyar dolarlık vergi indirimi yapıldı


Geçtiğimiz yılın Ekim ayında belirli harcamalara sahip olan Çinli vatandaşların vergi yükünü azaltmak için devreye sokulan yeni vergi sistemi, kesintiler sayesinde vergi mükelleflerine kolaylık sağlamaya devam ediyor. Çin Devlet Konseyi parti sekreteri Li Keqiang’ın başkanlık ettiği toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, yeni sistem sayesinde bu yılın ilk dokuz ayında 250 milyon vergi mükellefine 440 milyar yuanlık (yaklaşık 62.5 milyar dolar) vergi indirimi yapıldı. Hükümet, sistemi çocukların eğitimi, ciddi hastalıklara yönelik tıbbi tedavi, yaşlı bakımı gibi belirli harcamalara sahip olanların vergi yükünü azaltmak için özel bireysel gelir vergisi kesintileri tasarlanmıştı.

DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİLERİN YÜKÜ AZALACAK

Ayrıca toplantı, düşük ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşların vergi yükünü daha da azaltmaya karar verdi. Yıllık toplam geliri 120 bin yuandan yüksek olmayanları, iki yıllık bir süre içinde bireysel gelir vergilerinin ödenmesi beyannamesi yükümlülüğünden muaf tutmak için geçici bir karar aldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir