Çin’de 1 Mayıs’ta 23 milyon turist

Kovid-19 krizinde vaka sayılarının düştüğü Çin, 1 Mayıs işçi bayramında ilk turizm canlanmasını yaşadı. 23 milyon yerli turist seyahat etti. Rakamlar 2019’a göre hala düşük olsa da bir önceki aya göre artış yüzde 50


Koronavirus kurallarının gevşemesinden bu yana Çin’in ilk büyük tatili için yurt içi seyahatlerine başladı. Yurtiçinde hareketlilikte ciddi bir artış var. Çin’in en kalabalık şehirleri, geçen yılın sonlarında ülkeye ilk kez vuran koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan liderliğindeki uzun bir tatil haftasonunun ilk günü olan 1 Mayıs’ta yollara çıktı.

YÜZDE 50 ARTIŞ VAR

Çin’in internet devi Baidu’nun hesaplamalarına göre, şehirlerinin dışında seyahat edenlerin sayısı İşçi Bayramı hafta sonu başlangıcında 4 Nisan’daki Qingming Festivali’ne göre yaklaşık yüzde 50 arttı. Çin’in her yıl en yoğun turizm dönemlerinden biri olan beş günlük tatilde seyahatlerdeki artış, koronavirüs salgınından ağır darbe alan seyahat ve konaklama sektörlerinin toparlanmasına da yardımcı olacak. Ancak rakamlar 2019 yılının rakamları ile karşılaştırılınca hala oldukça düşük.

23 MİLYON TURİST

Turizmdeki ani artış, Wuhan, Pekin, Dalian, Tianjin ve Jinan’dan gelen yolcuların artışıyla başladı. Çin’in seyahat üzerindeki yasakları hafifletmesinde koronavirüsün azalan vakalar etkili oldu. Yetkililer yerel ekonomileri canlandırmak ve onarmak için Pekin’deki Yasak Şehir de dahil olmak üzere yüzlerce gezi noktası yeniden açtı. Çin kültür ve turizm bakanlığına göre, ülke 1 Mayıs’ta 23 milyondan fazla yerli turist kaydetti. Ulaştırma Bakanlığı da 1 Mayıs’ta 23.36 milyon yolcu rakamına ulaşıldığını belirtiyor. Bu rakam 4-6 Nisan’daki Qingming Festival’inde 19.9 milyondu.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir