Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü


Çin toparlanıyor ama ilk çeyrekte hasar kalıcı oldu. 2020’nin ilk iki ayının sonuçları açıklandı. Yılın ilk iki ayında bir çok ekonomik göstergede düşüş oldu. Ülkenin katma değerli sanayi üretimi, yüzde 13.5 düşüşle 1990’ların başından bu yana en zayıf rakamına geriledi. Sadece günlük ihtiyaçlar, perakende ve tıbbi malzemelerin üretimi artt. Maskelerde yüzde 127.5 fermante alkol üretiminde ise yüzde 15.6 artış oldu. Perakende satışlar Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.5 oranında düştü. Ancak e-ticaret satışlarında 2019’un ilk iki ayına göre yüzde 3 oranında artış oldu.

SABİT YATIRIMLAR %24.5 DÜŞTÜ

Fiziksel alışverişte bunlar olurken bir yandan da müzik ve film gibi kültürel ürünlerde online satışlar arttı. Karantina döneminde eve kapanan Çinliler online uygulamalardan yüzde 22 daha fazla sipariş yaptı. Altyapı, gayrimenkul ve ekipman gibi kalemlere yapılan sabit yatırımlar da yüzde 24.5 oranında düştü.  İşsizlik de şubat ayında yüzde 6.2’ye yükseldi.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir