Çin ve Türkiye’den rekor sıçrama

Ülkeleri iş yapma kolaylığı açısından 10 kritere göre sıralayan Dünya Bankası 2018 listesini yayınladı. Listede Çin ve Türkiye sıçrama yaparken Çin’e bağlı bölgeler de üst sıralarda yer almayı başardı


Dünya Bankası’nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde (Doing Business) geçen sene iş yapmayı kolaylaştırmada en kayda değer ilerlemeyi sağlayan ekonomiler Suudi Arabistan, Ürdün, Togo, Bahreyn, Tacikistan, Pakistan, Kuveyt, Çin, Hindistan ve Nijerya oldu. Çin listede 31’inci sırada yer aldı.

HONG KONG ÜÇÜNCÜ SIRADA

Ancak Çin’e bağlı özerk bölgeler de listenin üst sıralarında kendine yer buldu. Çin’in Hong Kong’un iş yapma kolaylığı konusundaki performansı, bu yıl daha da gelişti. Rapora göre, çeşitli ekonomilerdeki iş ortamını 10 göstergede Hong Kong, “inşaat ruhsatı ile ilgilenmek” (ilk sırada), “vergi ödemede” (ikinci sırada), “enerjide” (üçüncü sırada) ve “işletme kurmada” (beşinci sırada) olmak üzere pek çok göstergede iyi performans sergiledi. Hong Kong’un puanı bu yıl 85.3’e yükseldi. Listede yer alan ikinci Çin’e bağlı bölge Tayvan ise 15’inci sırada kendine yer buldu.

TÜRKİYE REKOR KIRDI

Türkiye ise listede Çin’in iki sıra altında kendine yer buldu. Ancak Türkiye bu sene 10 basamak ilerleyerek 33. sıraya yükseldi, yeni bir rekor kırdı.  Çünkü Türkiye geçtiğimiz yıl 60’ıncı sıradan 43’üncü sıraya yükselerek en fazla reform yapan ülkeler arasında yer almıştı. Türkiye, böylelikle iki senede 27 basamaklık sıçramayla büyük bir başarıya imza atmış oldu.

 

Ülke Küresel sıralaması
Yeni Zellanda 1
Singapur 2
Hong Kong 3
Danimarka 4
G. Kore 5
ABD 6
Gürcistan 7
İngiltere 8
Norveç 9
İsveç 10
Litvanya 11
Malezya 12
Mauritius 13
Avustralya 14
Tayvan 15
BAE 16
Kuzey Makedonya 17
Estonya 18
Litvanya 19
Finlandiya 20
Tayland 21
Almanya 22
Kanada 23
İrlanda 24
Kazakistan 25
İzlanda 26
Avusturya 27
Rusya 28
Japonya 29
İspanya 30
Çin 31
Fransa 32
Türkiye 33
Azerbaycan 34

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir