Çin uluslararası havacılıkta atağa kalktı

Geçtiğimiz pazar gün uluslararası uçuşlara kapılarını açan Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı’nda önümüzdeki kış ve bahar aylarında, 15 uluslararası firmayla 570 bin yolcunun seyahat etmesi bekleniyor


Yapımı beş yıldan kısa sürede tamamlanan 63 milyar dolarlık proje olan Pekin Havalimanı’nda, geçtiğimiz pazar günü uluslararası uçuşlar başladı. Akıllı teknolojilerle donatılan havalimanında yurtdışı uçuşların başlamasıyla birlikte, birçok uluslararası firma uçuşlarını gerçekleştirdi. Yapılan hesaplamalara göre ise önümüzdeki kış ve bahar aylarında, 15 uluslararası firma ile toplamda 570 bin yolcunun seyahat etmesi planlanıyor. Çin genelindeki havalimanlarında görülen uluslararası havayolları yarışı ise, bu sayının gelecek yıllarda çok daha üst seviyelere geleceğini gösteriyor.

YURTDIŞI YOLCU SAYISI % 14 ARTTI

Bilindiği üzere 1.5 milyar nüfusunun yanı sıra Çin, dünyanın farklı bölgelerine en çok turist gönderen ülke olarak dikkat çekiyor. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde yurtdışı gezisine katılım yüzde 14 artışla 81.29 milyon kişi oldu. Çin Turizm Akademisi verilerine göre de, yılsonunda yaklaşık yüzde 12 oranında artış yaşanacağı ve yaklaşık 168 milyon seyahate ulaşabileceğini belirtildi. Ayrıca 2018’de ise 2017’ye oranla yüzde 13 artış yaşanarak 126 milyon kişi sınır ötesi yolculuk yaptı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir