Çin, üç yılda 1.600 demir-çelik fabrikasını kapattı

Çevre kirliliğini azaltmak için kollar sıvayan Çin, 2016’den bu yana bin 300 demir-çelik tesisini kapattı. Tarım arazilerinin yüzde 16’sının çeşitli sebeplerle kirlendiği tespit edildi


Çin, 2016’dan bu yana çevre kirliliğini azaltmaya yönelik uzun vadeli bir planın parçası olarak bin 300’den fazla demir-çelik işletmesinin faaliyetleri durdu. Ağır metallerin yarattığı kirlilik Çin’in en büyük ve en maliyetli çevresel zorluklarından biri. 2014 yılında yapılan ülke çapındaki son anket, Moğolistan büyüklüğünde bir alandaki toprakların yaklaşık yüzde 16’sının gübreler ve böcek ilaçları, ağır metaller, plastik ve diğer kimyasallar tarafından değişen derecelerde kirlendiğini gösterdi.

TRİLYON YUANLIK FATURA

Ancak Çevre Bakanlığında Toprak Kirliliğinden Sorumlu Müdür Su Kejing, Çin’in gelecek yıl sonuna kadar kirli tarım alanlarının yaklaşık yüzde 90’ını tarım için güvenli hale getirme hedefine ulaşabileceğinden emin olduğunu söyledi. Kirlenmiş toprağı iyileştirmenin maliyeti, Çin için trilyon yuan’a kadar ulaştı. Çevre maliyetinde metrekare başına fatura ise 500-2.000 yuan arasında değişiyor.

TARIMDA KİRLİLİK DE AZALTILIYOR

Ağır metal üretimi ve işlenmesinde yer alan bin 300 firmayı kapatmanın yanı sıra, pirinçte önemli bir kirlilik kaynağı olan kadmiyum ile çalışan yaklaşık 700 işletme de yenilendi. Ayrıca tarıma elverişli arazileri daha az kirliliğe duyarlı mahsullere dönüştürmenin riskleri azaltmaya yardımcı olacağı da belirtiliyor. Toprak ve su kirliliğinin azaltılması, Çin’in tarımsal verimliliği artırma çabalarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Çin, özellikle şehir nüfusu arttıkça, tarım kemerlerinden daha fazla yiyecek sıkıştırmaya çalışıyor. 2015 yılında yapılan bir çalışmada ağır metallerin en az 10 milyon hektar tarım alanını kirlettiği ve yıllık tahıl üretiminin yılda 10 milyar kilogram azaldığı tahmin edilmişti.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir