Çin ticaretine koronavirüs faturası: % 6.4

Koronavirüs’ün ilk ve en sert vurduğu ülkelerden biri olan Çin, ticarette toparlanma sinyalleri veriyor. Mart ayında düşüş hızı azalırken ilk çeyrek dış ticaret faturası da ortaya çıktı. Ülkenin ticareti yüzde 6.4 küçüldü


Küresel ticareti baltalayan Kovid-19 nedeniyle Çin’in faturası yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ülkenin yılın ilk çeyreğinde ticaretindeki daralma yüzde 6.4 düşüşle 6.57 trilyon yuan’a yani 933 milyar dolara geriledi. İhracat ilk çeyrekte yıllık yüzde 11.4 düşüşle 3.33 trilyon yuan’a düştüğünü, ithalatın ise% 0.7 düşüşle 3.24 trilyon yuan’a gerilediğini söyledi. Ticaret fazlası, yıllık bazda yüzde 80,6 düşüşle 98,33 milyar yuan seviyesinde gerçekleşti.

MART AYINDA TOPARLANMA OLDU

Bu düşüşe rağmen mart ayında bir toparlanma yaşandı. Ay boyunca, Çin’in dış ticareti yıllık yüzde 0.8 düşüşle 2.45 trilyon yuan’a ulaştı ve düşüş ilk iki aya göre 8.7 puan daraldı. İhracat mart ayında yüzde 3.5 düşüşle 1.29 trilyon yuan’a düşerken, ithalat yüzde 2.4 artışla 1.16 trilyon yuan’a yükseldi. Çin, bir yandan salgını kontrol altına almaya çalışırken, bir yandan da ekonominin yeniden canlanmasını ve üretimin düzenli bir şekilde artması konusunda çaba gösteriyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir