Çin, Silikon Vadisi’ne rakip bölge kuruyor

Çin, dünyanın en büyük deniz köprüsü ile iki özel idari bölgesi ile 9 şehrini birbirine bağladı. Büyük Körfez Bölgesi’nin ekonomiye katkısı 1.5 trilyon dolar olacak. Bölge için “Çin lideri Xi Jinping’in Silikon Vadisi” yorumları yapılıyor


Deniz üzerindeki dünyanın en büyük köprüsünün geçtiğimiz ekim ayında yapılan açılışında Çin Devlet Başkanı Xi Jingping sadece  “Bugün; Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü’nün resmi açılışını yapıyoruz” dedi. Dünya basını büyük bir gösteri olacağını düşünüyordu. Oldukça sade bir şekilde gerçekleştirilen açılış sırasında Çin lideri Xi Jingping köprüden geçmedi bile. Oysaki bir cümlelik konuşmasını köprüdeki üç göçmenlik bürosundan biri olan ve yapay bir ada üzerine inşa edilen noktadan yapan Devlet Başkanı Xi Jinping için bu köprü büyük bir hayalin daha gerçekleşmesi için kritik önemde.

İKİ DENİZALTI TÜNELİ VAR

55 kilometre uzunluğunda olan ve Batı basınına göre 20 milyar dolara mal olan köprüyü sadece özel izinli şoförler kullanıyor. Bunun nedeni yolun bir kısmında trafiğin Çin’in aksine soldan aktığı Hong Kong’dan geçmesi. Denizaltından iki tüneli de barındıran köprü ekonomik açıdan birbirinden değerli 11 şehri birbirine bağlayacak.

70 MİLYON KİŞİ BAĞLANACAK

Çin lideri Xi Jinping köprü ile birlikte 11 dev şehri içine alan bir megalopolis oluşturmak istiyor. Bu planın arkasında ekonomik olarak güçlenmek, teknoloji açısında yeni girişimleri başlatmak, Hong Kong ve Macau’yu ana topraklara bağlamak gibi faktörlerin olduğu söyleniyor. Ancak planın en önemli ayağının ABD’de teknoloji ve internet devlerine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’ne rakip bir bölge oluşturmak olduğu kaydediliyor. 70 milyon kişiyi bir araya getirecek bu bölge Büyük Körfez Bölgesi ismi verildi.

1.5 TRİLYON DOLAR

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin ekonomik gücü birçok ülkeden daha yüksek. Çin’in Macau Özel İdari Bölgesi ise kumarhaneler merkezi olarak biliniyor. Bu iki özerk yönetim ile Çin’in güneyindeki 9 şehir bu Büyük Körfez Bölgesi’nin içinde olacak. Bölgenin gayri safi yurtiçi hasılaya yıllık katkısının 1.5 trilyon dolar olması bekleniyor. Güney Kore’nin ekonomisi ile aynı boyutta yani.

Büyük Körfez Bölgesi’nin yani Çin’in Silikon Vadisi içinde yer alacak şehirlerin ve özel idari bölgelerinin gayri safi yurtiçi hasılaları şu şekilde:

Zhaoqing: 33 milyar dolar.
Jiangmen: 4o milyar dolar.
Zhongshan: 51 milyar dolar.
Zhuhai: 38 milyar dolar.
Makao: 50 milyar dolar.
Hong Kong: 342 milyar dolar.
Shenzhen: 332 milyar dolar.
Dongguan: 112 milyar dolar.
Huizhou: 57 milyar dolar.
Guangzhou: 318 milyar dolar.
Foshan: 141 milyar dolar.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir