Çin petrol talebi piyasaları coşturdu

Salgın nedeniyle yasaklamalar kalkınca Çin’in petrol talebi, pandemi sürecinin öncesine döndü. Çin’in petrol talebi salgının ortaya çıktığı dönem öncesinin yüzde 90’ından fazlasına ulaştı


Çin’in petrol talebi, koronavirüs pandemisinin bu yılın başlarında ortaya çıkmasından önce görülen seviyelerin yüzde 90’ından fazlasına ulaştı. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin şu an için en uç nokta olsa da, ekonomileri canlandırmaya yönelik seyahat kısıtlamalarını ve teşvik paketleri ile birlikte 2020’nin ikinci yarısında küresel petrol talebini hızlandıracağı beklentisi arttı. Avrupa’da borsalar bu haberler birlikte yüzde 1’i aşan artışlar yaşadı.

EKONOMİ İÇİN OLUMLU İŞARET

Uzmanlar Çin’in petrol talebinin nisan ayı sonu itibarıyla Kovid-19 öncesi seviyelerin yüzde 90’ı ve daha yüksek seviyelere doğru yükselmesini, küresel ekonomi için olumlu bir işaret olarak değerlendiriyor. Kısıtlamalar nedeniyle nisan ortasına kadar küresel petrol fiyatları yaklaşık yüzde 70 gerilemişti. Ayrıca dünya çapında petrol stoklarında da büyük artışlara yol açmıştı. Hatta Amerika ham petrolü negatif fiyatları bile gördü.

Petrol analistleri Çin’in talebinin geri döndüğünü kabul ederken, tahminler süre bakımından farklılık gösteriyor. Çin’in ikinci yarıdaki petrol tüketiminin, artan nakliye ve endüstriyel kullanımın etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre günde yüzde 2.3 artarak 13.6 milyon varile çıkması bekliyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir