Çin nüfusu 1.4 milyar oldu ama kriz kapıda

Çin nüfusu 2020 verileri için bu yıl ülkede nüfus sayımı yapılacak. Ama Çin nüfusu 2019 verileri açıklandı. Çin nüfusu 1.4 milyar kişiye çıktı. Ancak Çin’in nüfusunda kriz kapıda: Doğumlar azaldı, kadınlar iki çocuk istemiyor, genç nüfus eriyor, tüketim eriyor, iş gücü kaybediliyor, yaşlı nüfus artıyor…


Çin nüfusu 2020 yılında 1.4 milyar kişi oldu. Ancak dünyanın en kalabalık ülkesinde kriz kapıda. ABD merkezli New York Times ile Wall Street Journal gazeteleri, Çin nüfusunu 21’inci yüzyılda bekleyen krizleri dile getirdi. Aslında Çin’i bekleyen bu kriz bir süredir birçok farklı yayın organında işleniyor. Çin nüfusunda tıpkı ABD’de olduğu doğum oranları azalıyor. Bu düşüş replasman düzeyinin altında oluyor.  

TEK ÇOCUK ETKİSİ

Çin’de 30 yıl boyunca uygulanan tek çocuk politikası 2016 yılında kaldırıldı. Ancak günümüzde anne olma çağına gelen Çinliler tek çocuk olarak büyüdü. Yani kendilerini ‘biraz bencil’ olarak tanımlıyorlar ve evlenmekten de çocuk sahibi olmaktan da uzak duruyorlar. Diğer taraftan tek çocuk politikası döneminde aileler genelde erkek çocukları tercih ediyordu. Bu nedenle kızların sayısı ülke genelinde erkeklere göre çok daha az seviyelerde. Yani ülkede aslında anne olacak kadın nüfus problemi de var. Çinli kadınlar için ayrıca Batı’daki hemcinslerin yaşadığı kariyer endişeleri de baş gösteriyor. Financial Times gazetesinde Pekin’deki bir gazetede editörlük yapan 5 yaşındaki bir çocuk annesi Lucy Zhang’ın “İkinci çocuğu istemiyorum. Bu noktaya gelebilmek için çok çalıştım” sözlerine yer verildi.

ÇİN NÜFUSU YAŞLANIYOR İŞ GÜCÜ NE OLACAK

Çin nüfusunun krizde olduğuna dair çıkan haberlerin ortak noktasında ülkede doğum oranlarının azalması ve ölüm oranlarının da azalması gösteriliyor. Bu nedenle ülkede 2019’daki nüfus oranı doğum oranları azalmasına rağmen, yaşam süresinin uzaması nedeniyle 1.4 milyara yükseldi. Bu noktada New York Times gazetesinde günümüzde birçok gelişmiş ülkedeki bir soruna dikkat çekildi ve Çin’in yakın gelecekte ülkedeki yaşlı nüfusun bakımı için ciddi bir bütçe ayırması gerekecek. İkinci olarak ise genç nüfus oranının yani Çin’in küresel sistemde elini en çok güçlendiren iş-gücünde ciddi kayıplar olacak.

YAVAŞLAYAN NÜFUS SAATLİ BOMBA GİBİ

İngiltere merkezli Financial Times gazetesindeki haberde ise Şanghay’da yapılan bir araştırmaya yer verildi. Buna göre annelik çağında olan her 4 kadından 1’i ikinci çocuğu dünyaya getirmek istemediğini söylüyor. Annelerin ya da anne adaylarının endişelerinin başında ekonomik kaygılar geliyor. Haberde bu durumun da son 29 yılın en yavaş büyümesini yaşayan Çin ekonomisini zora sokacağı ileri sürüldü. Çin’in yavaşlayan nüfus artışının ülke ekonomisi için saatli bomba olduğu belirtilen haberde Wisconsin Üniversitesi’nden Yi Fuxian’ın “Geniş ve genç iş gücü Çin ekonomisinin büyümesindeki ana motordu. İşte Çin şimdi bunu kaybediyor” sözlerine yer verildi. Financial Times’taki haberde ayrıca Çin’de azalan genç nüfus nedeniyle ülkedeki tüketim pazarının da büyümesinin yavaşladığına dikkat çekildi. Ülkedeki perakende satışları geçen yıl yüzde 8 büyüdü. Bu da 1999 yılından bu yana en düşük büyüme seviyesi oldu.

ÇİN NÜFUSU 2020     

Gelin Çin nüfusu hakkında son zamanlarda yayınlanan haberlerden derlediğimiz bilgilere bir bakalım;
-Çin’de bu yıl nüfus sayımı yapılacak.
-1 Kasım 2020 tarihinde başlayacak olan nüfus sayımı 1949’dan bu yana yedinci sayım olacak.
-Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de 60 yaş üstü nüfus 249 milyon kişiye ulaştı. Bu rakamlar ülkedeki yaşlı sayısı Türkiye’nin nüfusunu üçe katlamış oldu.
-Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya genelindeki 33 mega şehir (Nüfusu 10 milyon aşan şehir) bulunuyor. En fazla megaşehir Çin’de bulunuyor.
-Önümüzdeki yıllarda nüfusu en fazla artacak 20 şehir listesinde Çin’den 7 şehir bulunuyor.
-30 yıl boyunca uygulanan tek çocuk politikası 2016 yılında kaldırıldı.
-70 yıl önce 542 milyon olan Çin nüfusu şimdilerde 1.4 milyara ulaşmış durumda.
-2019 yılında 14.65 milyon bebek dünyaya geldi. Bu oran 2018 yılında 15.23 milyon, 2017 yılında ise 17.23 milyon bebekti.
-Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de evlenme oranları 9.47 milyona düşerken, diğer taraftan 4.15 milyon çift de boşanma davası açtı.
-Çin’de nüfusu 1 milyonu geçen 160 şehir bulunuyor.
-1978 ile 2019 arasında Çin’de şehirlerde yaşayanların oranı 170 milyon kişiden 850 milyon kişiye yükseldi.
-2030 yılında şehirlerde yaşayanların sayısı 1.02 milyar kişiye ulaşacak ve bu da nüfusun yüzde 70’ine tekabül ediyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir