Çin nasıl başardı?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşun 70’inci yılı kutlamaları çerçevesinde ülke basını “Çin nasıl başardı” başlığı altığında Pekin yönetiminin 70 yıldaki başarılarını sıralıyor…


Çin basını son günlerde çok yoğun. Bunun sebebi Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümü kutlamalarının yaklaşması. 1 Ekim’de büyük etkinlikler düzenlenecek. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşun 70’inci yılı kutlamaları çerçevesinde ülke basını “Çin nasıl başardı” başlığı altığında Pekin yönetiminin 70 yıldaki başarılarını sıralıyor.

ORTALAMA YAŞAM İKİ KATINA ÇIKTI

İşte Xinhua ajansının Twitter hesabından yayımlanan bilgeler;  Geride bırakılan 70 yılda 850 milyon kişi yoksulluktan kurtuldu. Ülke genelinde 854 milyon kişi internet kullanıyor. Bu rakam Çin’in dünyada en fazla internet kullanıcısına sahip olan ülke olmasını sağlıyor. Dünyada en fazla mobil ödeme kullanıcısı da yine Çin’de bulunuyor. Çin’deki ortalama yaşam süresi iki katına çıktı.
Zorunlu eğitimde başarı oranı yüzde 100’e yaklaştı.

YILDA 566 MİLYAR YUMURTA

Çin genelindeki her köye yol yapıldı. Ülkedeki 1.4 milyar kişiyi doğurmak için de bir sürü yol alındı. Her yıl 566 milyar yumurta üretimi sağlanıyor. Dünyada en fazla köprü yapılan ülke olan Çin’de
ayıra yılda 45 milyar kıyafet üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkede 50 milyar paket ise sahiplerine teslim ediliyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin havacılık endüstrisi 710 milyon yolcuya ulaşacak

China Daily sitesindeki habere göre Çin havacılık endüstrisi bu yıl 710 milyon yolcuya ulaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir