Çin Merkez Bankası kendi kripto parasını çıkaracak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ardından Çin Merkez Bankası da kendi kripto para birimini çıkarmayı planlıyor. 74 patent başvurusu yapan bankanın bu adımı diğer kripto paralara da yarayacak.


Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralar hakkında son dönemde devletler de çalışmaya başladı. Çin Merkez Bankası da kendi kripto parasını çıkarmayı planlıyor. Çin medyasında yer alan haberlere göre Merkez Bankası, dijital para konusunda 74 adet patent başvurusu yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da kripto para çıkarma konusunda çalışmalar yürütüyor.

KRİPTO PARALARA YARAYACAK

Merkez bankalarının ana konularından biri de bitcoin , ethereum gibi para birimlerinin çıktığı bir ortamda kendi ‘yasal’ para birimlerini çıkarmak. Çin 2017’de ICO ve bitcoin ile yuan işlemlerini yasakladığını açıklamıştı. Bu haberin ardından özellikle bitcoin ve diğer kripto paralar ciddi düşüşler yaşamıştı. Merkez Bankası’nın kripto para çıkaracağı haberinin ardından da bütün kripto paralarda ciddi bir artış olma ihtimali çok yüksek. Kripto para uzmanları Çin’in kendi para birimini çıkarması ile beraber şu anda piyasada olan geleneksel Kripto paraların ciddi Fayda sağlayacağını belirtiyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir