Çin mahallesi olmayan tek metropol İstanbul

Çin’de iş yapan ve mal alıp satan Türk firmalarının sayısı hızla artıyor. Ancak bu ekonomik yakınlaşma kendini henüz kültür ve yaşam alanında gösteremedi. Öyle ki dünyanın en büyük 21 şehri içinde bir Çin mahallesi olmayan tek şehir dünyanın en büyük şehirlerinden İstanbul


Istanbul

Çin’de iş yapan ve mal alıp satan Türk firmalarının sayısı hızla artıyor. Ancak bu ekonomik yakınlaşma kendini henüz kültür ve yaşam alanında gösteremedi. Öyle ki dünyanın en büyük 21 şehri içinde bir Çin mahallesi olmayan tek şehir dünyanın en büyük şehirlerinden İstanbul. Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi ile özellikle altyapıya yapacağı yatırım kadar önemli olan bir şey de kültürel yakınlaşma. Kuşak ve Yol projesi, mevcut potansiyeli çok daha ileriye taşımaya aday. 

İŞTE DÜNYADAN BÜYÜK ÇİN MAHALLESİ ÖRNEKLERİ:

San Francisco, ABD

San Francisco‘da büyük Çinli nüfusu sayesinde tam dört Çin Mahallesi var. San Francisco’daki Çin Mahallesi’nin ilginç kültürel olaylarından biri de, yeni ortaya çıkmaya başlayan ve korku hayranlarına mahallenin doğaüstü yönünü tanıtma sözü veren hayalet turları.

Melbourne, Avustralya

Melbourne‘un Çin Mahallesi, en eskilerden biri. Zengin ve cezbedici bir tarihe sahip. 1850’nin ortalarında Victoria’nın ‘altına hücum’ döneminde kurulmuş ve o gün bugündür Çinli-Avustralyalı cemaati, özellikle de Bahar Festivali’nde, şehrin en etkileyici yerlerinden biri haline getiriyor. El sanatları fuarları, yiyecek pazarları gibi standart kutlamaları da var.

Bangkok, Tayland

Çin-Tayland bitkileri ile dolu bir toptan çiçek pazarı olan Pak Klong Talad ile dikkat çeken Bangkok’un Çin Mahallesi başkentin en eski mahallelerinden. Kuyumcular, Qing hanedanı koleksiyoncuları ve tarihi Çin bitkisel ilaçları satan dükkanlar dikkat çekiyor.

Amsterdam, Hollanda

Çin Mahallesi, Red Light District’in sonunda. Zeedijk Caddesinde bulunan ve tüm Avrupa’daki en büyük Budist din merkezlerinden biri olan He Hua Tapınağı’yla ünlü. Mahallenin merkezinde ise, yerel halk ve ziyaretçilerin şarkılar ve dans gösterilerini seyretmek mümkün.

Londra, İngiltere

Londra’nın Çin Mahallesi tüm duyulara hitap ediyor. Restoranlar, tatlı dükkanları ve Çin çayevleri dikkat çekici. Asya dışındaki en büyük, en gürültülü ve en görkemli Çin Yeni Yılı kutlamaları Londra’da yapılıyor.

Yokohama, Japonya

Otantik Çin süsleri satan dükkânlar, geleneksel parmakla akupunktur masajı salonları ve Kaderin Dört Sütununu kullanarak geleceğini okumayı teklif eden şamanlar dikkat çekici. Gurmeler için de Yokohama Çin Mahallesi’nin tüm dünyadaki Çin Mahalleleri arasında en iyi restoranlar var.

Paris, Fransa

Paris’in Çinli nüfusu o kadar büyük ki, birbirinden bağımsız büyüyen Çin mahalleleri veya yerel halkın deyimiyle ‘Quartier Chinois’ bulunuyor. Bunlardan en büyüğü ve en işleği şehrin 13. semtinde.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir