Çin kontrolündeki Macao’nun 20 yıllık ekonomik devrimi

Bu yıl Çin anakarasına katılmasının 20’nci yılını kutlayan Makao Özel İdari Bölgesi, geçen bu süreçte ekonomide büyük sıçramalar yaşadı. Bölgenin GSYİH’sı 8 kat artarak 55 milyar dolara ulaştı


20 Aralık 1999 tarihine kadar Portekiz sömürgesinde bulunan ve o tarihten itibaren Çin’e bağlı özerk bölge ilan edilen Macao, bu yıl 20’nci yılını kutluyor. 20 yıllık süreçte ekonomide ciddi bir sıçrama yaşayan bölgenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) yaklaşık 8 kat artış göstererek 55 milyar dolara ulaştı. Uluslararası Para Fonu (IMF), Macao’nun gelecek yıl kişi başına düşen GSYİH bazında dünyanın bir numarası olan Katar’ı geçeceğini öngörüyor.

BİR ÜLKE İKİ SİSTEM

Macao Özel İdari Bölgesi (SAR), “Bir Ülke, İki Sistem” sloganıyla sosyo-ekonomik alanda gelişmeler yaşarken, yıllar boyunca hem Çin anakarasından hem de yabancı ülkelerden iş fırsatlarını takip etmeye devam etti. Çin anakarası ile Portekizce konuşulan ülkeleri birbirine bağlayan bir köprü görevi de gören Macao, ticaretin kolaylaştırılması ve kültürel değişimlerin benimsenmesi açısından da köprü görevini üstlendi.

ÇİN İLE TİCARİ İŞBİRLİK ARTTI

Makao ile Çin anakarası arasındaki ticari işbirliği, merkezi hükümetin de getirdiği yasalarla birlikte daha kolay hale geldi. Geçtiğimiz Aralık ayında, Çin’in Makao’ya doğrudan yatırımları 2.458 milyar dolar olarak gerçekleşti. Makao ise Çin anakarasında 2018 yılı boyunca 1.286 yeni işletme kurdu. Bunun yanı sıra Çin ve Makao, ticari işbirliğini kolaylaştırmak için 2003 yılında Yakın Ekonomik Ortaklık Düzenlemesi’ni (CEPA) imzalayarak, Makao’daki ürünler Çin anakarasına vergi alınmadan ihraç edilebiliyor. Ayrıca CEPA’nın devreye girmesinden bugüne Makao’dan ihracat 40 katlık bir artış gösterdi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir