Çin kara elmastan vazgeçmiyor


Dünyanın dört bir yanında termik santraller devreden çıkarken, Çin tam tersine kara elmas kömürden vazgeçmiyor

Dünya kömür enerjisini bırakırken Çin tam tersi yolda ilerliyor. Küresel Enerji İzleme Merkezi (Global Energy Monitor), Greenpeace ve Sierra Club tarafından ortaklaşa yayımlanan rapora göre dünyada 2015’ten bu yana kömür santralleri inşası yüzde 84 azaldı. Sadece 2018’de bu rakam yüzde 39 düştü. Tek istisna olan Çin, elektrik üreticilerini temsil eden Çin Elektrik Konseyi (China Electricity Council) tarafından yayımlanan bir rapora göre ülkenin kömür kapasitesini 1.300 GW ile sınırlayan bir kota öneriyor ve Çin’in mevcut kömür kapasitesine 290 GW’lık (ABD’nin tüm kömür portfolyosu 259 GW) kapasite ekleyebileceğinin mesajını veriyor.

KÖMÜR SANTRALLERİNİN YARISI ABD’DE

Kömürlü santrallerin devreden çıkarılma hızında dünya önemli bir gelişim gösteriyor. Küresel ölçekte devreden çıkarılan santrallerin yarısından fazlası (17.614 MW / 45 ünite) ABD’de yer alıyor. Bu durum, Trump yönetiminin ekonomik ömrünü tamamlayan santrallerin kapanmasını engelleme çabasına rağmen devreden çıkarılan santrallerde ABD için yeni bir rekor anlamına geliyor. Raporun Türkiye kısmında toplamda 37 GW’lık termik santral projesinin 6.5 GW’lık kısmının inşaatı için gerekli izinlerin alındığı ve sadece 800 MW’lık kısmının inşaatına başlanabildiği ifade ediliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir