Çin işsizlik kriziyle baş edebilecek mi?

Çin’de işsizlik rakamları resmi olarak yüzde 5.9’a ulaştı ancak ekonomist tahminleri yüzde 20’leri işaret ediyor. Ekonomi toparlanmaya başlasa da sosyal güvenlik sisteminin bu açığı kapatıp kapatamayacağı merak konusu


Çin’in koronavirüs pandemisini takiben yaşadığı işsizlik krizinin boyutları ve ve Çin’in sosyal güvenlik sisteminin artan işsizliğe karşı ne kadar donanımlı olduğu merak ediliyor. Çin’in devlet tarafından yönetilen sosyal yardım sistemi, ülkedeki işsizlerinin sadece küçük bir bölümünü kapsıyor. Çin’de on milyonlarca kişi işsiz kaldı. Çin’de resmi rakamlara göre işsizlik yüzde 6.2 ile şubat ayında rekor kırdı. Bu rakam martta 5.9’a indi ancak daha önceki seviyesi olan yüzde 5.3’ten hala yüksek.

205 MİLYON İŞ RİSK ALTINDA

Bazı ekonomistlere göre ise gerçek işsizlik rakamları yüzde 20.5 düzeyinde. Bu rakam da 70 milyonluk ilave işsizlik anlamına geliyor. Toplamda ise 205 milyon kişinin işsizlik sıkıntısı yaşayabileceği belirtiliyor. Çin ekonomisi pandemiden ilk çıkan ekonomi olarak birçok alanda yaralarını sarmaya başladı. Perakende sektörü gibi alanlarda geçtiğimiz yılın rakamlarının yüzde 70’i yakalanmış durumda ama tam olarak toparlanmanın ne zaman olacağı henüz belli değil.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir