Çin ile Rusya arasındaki ticaret 110 milyar doları geçti

Çin ile Rusya arasındaki yakınlaşma ABD ve Avrupa Birliği tarafından yakından izleniyor. Pekin ile Moskova arasındaki ticaret 110 milyar doları aştı


Çin ile Rusya arasındaki yakınlaşma birçok alanda hızla artıyor. İki ülke ticaretten diplomasiye, Kuşak Yol’dan teknolojiye ya da enerjiden ulaşıma kadar birçok alanda işbirliklerini katlıyor. Açıklanan son verilere göre Çin ile Rusya arasındaki ticaret 100 milyar doları aştı. Çin resmi ajansı Xinhua’daki haberde Pekin ile Moskova arasındaki ticaretin 100.32 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Ocak ve Kasım arasındaki ticaretin geçen yıla oranla yüzde 3.1 oranında attığı kaydedildi.

ABD VE AB, ÇİN – RUSYA YAKINLAŞMASINI İZLİYOR

Çin ile Rusya arasındaki yakınlaşma ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yakından izleniyor. Çin ile Rusya arasındaki ticaret özellikle 2017’den bu yana çok hızlı bir artış gösteriyor. 2017 yılında iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret 84 milyar dolardı. Pekin ile Moskova arasındaki karşılık ticaretin 2024 yılında 200 milyar doları aşması hedefleniyor. Çin yönetimi ile Rusya arasındaki yakınlaşmada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Rusya lideri Vladimir Putin’in etkisinin çok önemli olduğu vurgulanıyor. İki lider son altı yıl içinde 26 kez yüz yüze görüştü. ABD’nin Rusya’ya karşı uyguladığı ambargo, ve Pekin – Washington hattındaki ticaret savaşının da Çin ile Rusya’yı daha çok yakınlaştırdığı söyleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir