Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasında ilk imzalar atıldı

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşında olumlu sinyaller geliyordu. İlk somut hamle bugün ABD Başkanı Trump’ın imzasıyla geldi. Müzakerelerin ilk bölümünün anlaşması onaylanmış oldu


ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşmasının ilk bölümünü imzaladı. Çin ve ABD basınındaki haberlere göre beklenen oldu ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede ticaret anlaşmasını imzaladı. Dünyanın iki büyük ekonomisinin uzun süren ve ekonomik açıdan zarar veren savaşında ilk bölüm de böylece sona ermiş oldu.  Ticaret anlaşmasının Çin pazarlarını daha fazla Amerikan şirketine açması, tarım ve enerji ihracatını artırması ve Amerikan teknolojisi ve ticari sırları için daha fazla koruma sağlaması bekleniyor. Ancak Trump’ın 360 milyar dolarlık Çin mallarına verdiği tarifelerin çoğu da aynı kalacak.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ANLAŞMA

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de yaptığı açıklamada, anlaşmanın birkaç büyük hedefe ulaştığını ve uygulanabilir olduğunu söyleyerek “çok önemli bir anlaşma” ifadesini kullandı. Mnuchin, daha fazla yapısal meseleyi ele alan ticaret anlaşmasının bir sonraki aşaması imzalanmadığı sürece Çin için ek tarife indirimi olmayacağını ve Çin’in vaatlerini yerine getirmediği takdirde tarifelerin artacağı yönünde de bir uyarı yaptı.

KAMPANYADA KULLANACAK

Anlaşma, ABD’yi ve Çin’i kalıcı bir ekonomik savaşa sürükleyen ve iki yıldan fazladır yaşanan gerginliğin biraz da olsa durulmasını sağlayacak. Trump, seçim yılında fikri mülkiyet korumalarını güçlendirmek, Amerikan ürünlerini satın almak ve Amerikan ticaretine fayda sağlayacak diğer ekonomik değişiklikleri takip etmek taahhütlerini seçim kampanyasında kullanacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir