Çin ile ABD arasındaki olumlu hava sürüyor

Çin ile ABD arasında Hong Kong ve Tayvan gibi krizler sürerken iki süper güç bir yandan da dünyaya olumlu mesajlar veriyor. İki ülke yarın ticaret anlaşmasını imzalayacak. Bu imzadan önce ABD, Çin’i “kur manipülatörü” ilanından vazgeçti


Çin ile ABD arasında Mayıs 2018 tarihinden bu yana süren ticaret savaşında olumlu hava esmeye devam ediyor. İki ülke arasında Hong Kong ve Tayvan gibi meselelerdeki krizler sürse de ticaret anlaşması için geri sayım da sürüyor. İki süper gücün yarın Washington’da birinci safha ticaret anlaşmasını imzalaması bekleniyor. Bu imzalardan önce ABD’den Çin’in adımlarına karşılık olumlu bir açıklama geldi. Washington yönetimi, Pekin’i Ağustos ayında “kur manipülatörü” olarak ilan etmişti.

KARŞILIKLI GERİ ADIM

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çin’in döviz ve kur konularında yapısal reformlar yapmayı kabul ettiği kaydedildi. Bu adıma karşılık ABD de “kur manipülatörü” olarak ilan ettiği Çin’in bu etiketini kaldırdı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin nüfusu 1.4 milyar oldu ama kriz kapıda

Çin nüfusu 2020 verileri için bu yıl ülkede nüfus sayımı yapılacak. Ama Çin nüfusu 2019 verileri açıklandı. Çin nüfusu 1.4 milyar kişiye çıktı. Ancak Çin’in nüfusunda kriz kapıda: Doğumlar azaldı, kadınlar iki çocuk istemiyor, genç nüfus eriyor, tüketim eriyor, iş gücü kaybediliyor, yaşlı nüfus artıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir