Çin havacılık sektörünün 4 büyükleri

Her geçen yıl büyüyen nüfusu ve buna paralel olarak artan talebiyle birlikte yatırımlarını havacılık sektörüne yönelten Çin, yaklaşık olarak 25 adet havayolu şirketine sahipken, 4 tanesi hem iç hem de dış pazarda dikkatleri üstüne çekmeye devam ediyor. İşte Çin havacılık sektörünün 4 büyükleri


Teknoloji ve ekonomi alanlarındaki sıçramalarıyla birlikte son yıllarda dikkatleri bir hayli üzerine çeken Çin, bu başarısını havacılık sektörüne de taşımak için çalışmalarına tam gaz devam ediyor. 1.4 milyar nüfusuyla dünyanın birçok bölgesine milyonlarca turist yollayan ülke, Ekim ayında açacağı ve dünyanın en büyük havacılık merkezi olarak iddia edilen 100 milyon yolcu kapasiteli Pekin Daxing Havalimanı ile birlikte havacılık sektöründe gücüne güç katmayı hedefliyor. Ülkede şu anda 200 adet havaalanı bulunuyor. Bu sayının 2020 yılında ise 240’a çıkması hedefleniyor. Ülkenin China Southern, China Eastern, Air China ve Hainan adlı 4 adet önde gelen dev havayolu şirketleri bulunuyor. Çin’de tarifeli uçuşlarla pazara arz edilen kapasitenin dörtte üçünü bu şirketler sağlıyor. Ülkede büyük havalimanları, bu dört şirket arasında dengeli bir biçimde paylaştırılmış durumda. İşte Çin havacılık sektörünün 4 büyükleri…

298 ADET FİLOYA SAHİP

1988 yılında kurulmasına rağmen hızla büyüyen ve listenin ilk sırasında yer alan Air China havayolu şirketi, şu anda Çin’in havacılık alanındaki en önemli şirketi olarak göze çarpıyor. Merkezi Pekin’de bulunan şirket, Air China, Air China Cargo, Dalian Airlines, Air China Inner Mongolia şirketleri ile birlikte aynı logoyu paylaşıyor. Şirketin 71’i uluslararası, 15’i bölgesel ve 212 adedi yerel olmak üzere toplamda 298 adet uçağı var. 31 ülkede 154 şehre uçuş gerçekleştiren Air China, toplamda 50 adet uluslararası şehir ve bölgeye turist taşıyor. Yıllık 101 milyon yolcu taşıyan şirket, kapasitesinin yüzde 18’ini dış hatlara ayırıyor. Bunun yanı sıra şirket Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu uluslararası bir kuruluş olan Star Alliance üyesi.

2 BİNİN ÜZERİNDE GÜNLÜK SEFER SAYISI

Air China şirketi gibi 1988 yılında kurulan China Southern havayolu şirketi ise filosundaki yaklaşık 800 uçakla birlikte ülkenin en büyük filosuna sahip şirket olarak ön plana çıkıyor. Pazara arz edilen koltuk-kapasite bakımından da China Southern birinciliği elinde bulunduruyor. Şirketin ana merkezi ise dünyanın en büyük kentsel yerleşimlerinden biri olan Guangzhou şehrinde. Günde yaklaşık olarak 2.000’in üzerinde sefer gerçekleştiren şirket, 40 ülkenin üzerinde 195 adet destinasyona sahip. SkyTeam ile işbirliği yapan China Southern Airlines’ın ağı, 177 ülke ve bölgeyi, bunun yanı sıra 1.052 varış noktasını birbirine bağlıyor. Yıllık 126 milyon yolcu taşıyan şirket, kapasitesinin yüzde 13’lük kısmını dış hat uçuşlarına ayırmış durumda.

DÜNYADA İLK 10 ARASINDA

Çin havacılık sektörünün önemli yapı taşlarından bir diğeri ise China Eastern havayolu şirketi. Şanghay’da merkezi bulunan ve SkyTeam ile önemli bir kurulu ile ittifak halinde olan şirket, iç ve dış hat uçuşlarında büyük bir öneme sahip. Yolcu taşımacılığı hacmi bakımında dünyanın en büyük ilk 10 şirketi arasında yerini koruyan şirket, yıllık 110 milyon yolcu taşıyor. Şirket bu kapasitenin yüzde 16’sını ise iç hatlara ayırmış durumda. Dünya üzerinde 1.062 yere uçuş gerçekleştiren şirket, China Sothern gibi 177 bölgeyi birbirine bağlıyor.

7 DEĞERLİ ASYA HAVAYOLUNDAN BİRİ

1993 yılında kurularak diğer havayolu şirketlerine göre daha geç temelleri atılan Hainan havayolu, Çin’in en büyük 4’üncü havayolu şirketi olarak göze çarpıyor. Merkezi adından da anlaşılacağı üzere Hainan’da bulunan şirket, Skytrax tarafından beş yıldızlı olarak derecelendirilen yedi Asya havayolundan biri. Şirket, pazara arz edilen koltuk-kapasite bakımından Air China ile birlikte hemen hemen aynı seviyede yer alıyor. Yıllık 71 milyon yolcu taşıyan şirket, bunun yüzde 8’ini dış hatlara ayırıyor. Dünyanın birçok farklı bölgesinde 90’an fazla şehre uçuş gerçekleştiren Hainan havayolu şirketi, iç ve dış hatla birlikte toplamda 500’den fazla yerli ve yabancı rotaya hizmet veriyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir