Çin havacılık sektörü 4.9 milyar $ kaybetti

Çin havacılık sektörü zararlarını azalttı ama Kovid-19’un faturası devam ediyor. İlk yarıda şirketlerin zararı 4.9 milyar doları buldu. Firmalar istediğin kadar uç kampanyası düzenliyor


Çin’in havacılık endüstrisi, salgın büyük ölçüde kontrol altına alındıktan sonra iç seyahat pazarında bir toparlanma yaşadı ancak salgının faturası da devam ediyor. Çin’in havacılık endüstrisi, ikinci çeyrekte 34.25 milyar yuan yani 4.89 milyar dolar kaybetti. Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) tarafından yayınlanan verilere göre, ilk çeyrekte havayolları, havaalanları ve diğer havacılık şirketlerini içeren sanayinin toplam kaybı ise 38.1 milyar yuan oldu.

YOLCU SAYISI YARI YARIYA AZALDI

Yolcu sayısı, sektörün hala Kovid-19 öncesi seviyelerinin çok altında olduğunu gösteriyor. Haziran ayında yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 42.4 düşerek 30.74 milyona geriledi. Bu yılın ilk yarısında, toplam yolcu sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 45.8 azaldı.

İSTEDİĞİN KADAR UÇ KAPMANYASI

Nakit akışlarını artırmak isteyen havayolu şirketleri kısa bir süre önce yolculara az kısıtlama ile sınırsız yurt içi seyahat imkanı sağlayan indirim çekleri sundu. Ayrıca bazı havayolları haziran ayının sonuna kadar sınırsız yurt içi seyahat için ‘istediğin yere uç’ kampanyası başlattı. Kampanyaların çıkmasının hemen ardından diğer şirketler de bu kampanyalara dahil oldu.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir