Çin fabrikaları durmaya devam ederse dünya duracak

Koronavirüsü yenmek için çeşitli önlemler üzerinde çalışan Çin’deki fabrikalar bir süredir üretime ara verince tedarik sağladıkları firmalarda stoklar eriyor. Çin fabrikalarında üretim başlamazsa otomotiv, perakende ve elektronik sektörleri zora girecek


Çin’deki koronavirüs nedeniyle sadece Çin ve Asya ülkeleri zarar görmüyor. Dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi olan Çin, tüm küredeki firmaları etkileyecek. Salgından kaynaklanan üretimdeki azalma nedeniyle Çinli tedarikçisi olan firmaların stoklarında erime yaşanıyor. Çin fabrikalarının ve birçok işletmenin haftalar boyunca kapalı kalması halinde üretimde Çin’e bağımlı markalar da zorlanacak. Batılı perakendeciler, otomobil şirketleri ve Çin ithalatına bağımlı üreticiler ellerindeki mallarla bir süre dayanabilecek.

15 MART SON TARİH

Uzmanlar, Çin fabrikalarının 15 Mart’a kadar üretimi artırmaya başlaması gerektiğini söylüyor. Çinli fabrikalar 1 Mayıs’a kadar atıl kalırsa, perakendecileri zor günler bekliyor. Otomotiv sektörü ise bir diğer ağır darbe alacak sektör. Salgının başladığı Çin’in Wuhan kenti, otomotiv üretim merkezi. Komşu şehirlerle birlikte kapatıldı ve 50 milyondan fazla insan izole edildi ve fabrikalar durdu. ABD’li otomobil üreticilerinin Çin parçaları için iki üç haftalık süresi kalmış durumda. 

EKRAN FİYATLARI ARTACAK

Aynı zamanda TV ekran panellerinin üretimine ve fiyat artışlarına da kesin gözüyle bakılıyor. Şehirde LCD olarak bilinen likit kristal ekranlar yapan beş fabrika bulunuyor ve ikisi de televizyon ve dizüstü bilgisayar monitörleri için kullanılan OLED üretimi yapıyor. Çin, bu ekran panellerinin küresel üretiminin yarısından fazlasını tek başına yapıyor.

ÇİN’E EN BAĞIMLI ÜLKE ABD

Çin mallarına olan bağımlılık açısından ABD ilk sırada yer alıyor. 479 milyar dolarlık ithalatın toplam içindeki payı yüzde 20’yi buluyor. 303 milyar dolarlık ithalat ve yüzde 12’lik oranla Hong Kong ikinci sırada yer alıyor. Japonya’nın Çin’den aldığı ürünlerin tutarı 109 milyar dolar ve payı da yüzde 6.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir