Çin ekonomiyi canlandırmak kesenin ağzını açacak

Virüs salgını nedeniyle uzun yıllardır ilk kez düşük büyüme rakamlarıyla karşılaşacak olan Çin, ekonomiyi canlandırmak için harcamaları hızlandıracak. Yerel yönetimler kesenin ağzını açıp altyapı yatırımlarına hız verecek


40 yıldır ilk kez küçülmesi beklenen Çin, planladığı büyüme hedefinin kesilmemesi için trilyonlarca yuan mali kaynağı devreye sokacak. Koronavirüs salgınının yaralarını sararak büyüme hedefini yakalamaya çalışan ülkede 2.8 trilyon yuan yani 394 milyar dolar kaynak yerel yönetim özel tahvili ile desteklenen altyapı projelerini teşvik edecek. Yaklaşık yüzde 6’lık büyüme hedefinin öngörüleri yapılırken maliye politikası ile bu rakam yakalanmaya çalışılacak.

BÜTÇE AÇIĞI ARTACAK

Uzmanlara göre yüksek harcamalar 2020 bütçe açığı oranını geçen yılki yüzde 2.8 seviyesinden yüzde 3.5’e kadar yükseltecek. Analistler, hükümetin uzun süredir yıllık bütçe açığında yüzde 3’lük bir tavan koyduğunu belirtiyor. Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Mao Shengyong bir açıklamasına, yıllık bütçe açığı oranını uygun şekilde yükseltmek için yer olduğunu söyledi. Çin Merkez Bankası da bankaların borç verme ve şirketlerin finansman maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak için bankaların zorunlu karşılık oranlarını ve faiz oranlarını daha da düşürebilir.

YENİ ALTYAPI YATIRIMLARI DEVREDE

Pekin, artan istihdam kayıplarının artmasıyla tüketimdeki iyileşmenin yavaşlayabileceğini, altyapı yatırımlarının da bu nedenle devreye sokuyor. Kaynaklar, yerel yönetimlerin 2019 yılında 2.15 trilyon yuan ile karşılaştırıldığında bu yıl 2.5-2.8 trilyon yuan’a varabilecek daha özel tahvil ihraç etmelerine izin verileceğini söyledi.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kovid-19 Çin’de azalıyor, dünyada yayılıyor: Türkiye’de ilk vaka

Çin’de Kovid-19 salgını hızla azalırken, dünyada ise aynı hızla yayılıyor. Türkiye de ilk pozitif vakayı bildiren ülkelerden oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir