Çin ekonomisinde büyüme yüzde 1’e düşecek

Çin ekonomisindeki büyüme son 40 yılda dudak uçuklatan seviyeleri görüyor. İki ayrı raporda yapılan tahminlere göre Çin, reform ve verimliliğe odaklanmazsa büyümesi 2030’da yüzde 1’e düşecek.


40 yıldır dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan ve yaklaşık 20 yıldır bu hızlı büyüme patikasında yürümeye devam eden Çin hakkında çok ilginç bir rapor hazırlandı. Küreselleşmenin başlangıcı ile beraber hızlı büyümesi sayesinde dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’in böyle giderse 2030 yılında yüzde 1’lik büyüme rakamına düşeceği tahmin edildi. Dünya Bankası ve bir think-tank kuruluşu tarafından hazırlanan iki rapora göre Çin, ekonomisinde ki mevcut düzeni değiştirip reform yapmazsa bu düşük rakamları görecek.

KAYNAKLAR DOĞRU KULLANILMALI

Büyüme oranlarını yüksek tutmak için Çin’in en başta yapması gerekenin ekonomide kaynakları yanlış kullanmayı bırakmak olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda verimlilik artışı sağlanması gerektiği ve buraya odaklanması gerektiği belirtildi. 2018 yılında Çin ekonomisi beklenenden daha düşük bir büyüme rakamı yakalamış ve yüzde 6.6 büyüme kaydetmişti. 2020 yılında bu rakamın önce yüzde 4 ve 2030 yılında yüzde 1.7’ye düşeceği tahmin ediliyor.

REFORM YAPILIRSA %5.1 BÜYÜR

Eğer Çin şu andan itibaren çok radikal reformlar yapmaya başlarsa 2020 yılında büyümesinin yüzde 5.1 ve 2030 yılında da yüzde 4.1 olacağı da vurgu yapılan bir konu. Çin’in toplam sanayi verimliliğinin düşük olduğu, aynı zamanda sermaye ve işçiliğin çok yüksek verimlilikte kullanılamadığının da altı çiziliyor. Sanayideki verimlilik oranları gelişmiş ülkelerin yarısı kadar. JP Morgan Çin ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 5.8’e gerileceğini tahmin etmişti.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir